Strona główna Bez kategorii O niemieckiej i polskiej historii Świdnicy

O niemieckiej i polskiej historii Świdnicy

0

Historia nigdy nie dawała jednoznacznych odpowiedzi. Na seminarium Historii Lokalnej w Krzyżowej podjęta zostanie próba nazwania relacji pomiędzy niemiecką i polską historią Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem losów Świdnicy.

11
20 i 21 maja w Krzyżowej spotkają się historycy, nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pasjonaci historii. Dyskutować będą o podobieństwach i różnicach w historii powojennej miast dolnośląskich, polskich korzeniach i niemieckiej przeszłości, a także metodach nauczania historii lokalnej w kontekście budowania polskiej pamięci miasta. W centrum uwagi znajdzie się Świdnica. Podczas wykładów mowa będzie m.in. o pierwszym polskim przewodniku po mieście, o teatrze, nauczycielach i cmentarzach w Świdnicy. Ks Piotr Nikolski opowie o historii parafii prawosławnej.

Wśród dyskutantów i moderatorów znajdą się m.in. Stanisław Kotełko – emerytowany nauczyciel, pionier i historyk ze Świdnicy, Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum dawnego Kupiectwa w Świdnicy, prof. Włodzimierz Suleja z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Maciej Zathey z Politechniki Wrocławskiej i wielu innych interesujących gości.

Początek seminarium 20 maja o godzinie 11.00 w siedzibie fundacji „Krzyżowa dla porozumienia Europejskiego.

Wstęp jest bezpłatny. PROGRAM. Kliknij!

/opr.red/

Poprzedni artykułParada z jubileuszem [FOTO]
Następny artykułPoeci kontra krytycy na… stadionie [FOTO]