Poeci kontra krytycy na… stadionie [FOTO]

2

Zakończył się Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius we Wrocławiu zorganizowany w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Nie zabrakło na nim świdnickiego akcentu. I to akcentu sportowego!

8

Wśród wielu intrygujących literackich wydarzeń na jedno oczekiwano szczególnie – „Wojna światów: mecz piłkarski Poeci kontra Krytycy”. Tradycja spotkań piłkarskich, w których naprzeciwko siebie stają dwa „znienawidzone” kluby – Poeci i Krytycy, sięga kilku lat i została zapoczątkowana w Poznaniu. W dotychczasowych zmaganiach zdecydowanie dominowali Krytycy.

Na Stadionie Piłkarskim „Oławka” na Niskich Łąkach w piątkowy wieczór, 13 maja pojawiło się wiele znamienitości, m.in. Karol Maliszewski, Jacek Bierut, Marcin Sendecki, Marcin Baran, Jacek Podsiadło (jedni w roli piłkarzy, inni w roli kibiców i reporterów). Na mecz przybyła także literacka reprezentacja Świdnicy w składzie: Barbara Elmanowska, Natalia Waligóra, Andrzej Błażewicz, Paweł Buczma, Wojciech Koryciński, Mateusz Masłowski i Grzegorz Skoczylas. Ekipa świdnicka w całości zasiliła zespół Krytyków.

Na początku meczu zarysowała się przewaga Krytyków, którzy dosyć szybko strzelili trzy bramki. Jednak w miarę upływu czasu do głosu doszli Poeci i to oni pod koniec połowy wyszli na prowadzenie 5:4. W drugiej połowie Poeci dopełnili dzieła i zmiażdżyli Krytyków. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 17:6. Na pocieszenie pozostaje fakt, że w drużynie Krytyków trzy gole zdobył świdniczanin Paweł Buczma. W niedalekiej przyszłości planowany jest mecz Literacka Świdnica – Literacki Wrocław.