Strona główna Wydarzenia Świebodzice Parada z jubileuszem

Parada z jubileuszem [FOTO]

0

Radosny, wielobarwny i rozśpiewany korowód przeszedł ulicami Świebodzic w minioną sobotę. A wszystko za sprawą Wiosennego śpiewania seniorów, które zorganizowali członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz działający przy związku Chór Akord, świętujący okrągły jubileusz 10-lecia działalności.

IMG_1359

Rozśpiewani seniorzy zaprosili do tego radosnego święta zaprzyjaźnione zespoły ludowe: Dobromierzan z Dobromierza, Bolkowian z Bolkowa, Kapelę Janka Boduszka z Siemianic,
Olgę z Kamiennej Góry, Goczałkowian z Goczałkowa oraz Senioritów z Żarowa. Gośćmi specjalnymi byli: zespół indiański Catawba oraz skrzypaczka
Anna Koszel z uczniami.

Wszystko zaczęło się od korowodu ulicami miasta – ponad setka osób w strojach ludowych, w takt „Szła dzieweczka do laseczka”, przeszła ulicą Żeromskiego – najpierw pod ratusz, a następnie ul. Kopernika pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Zespoły odśpiewały tu ulubioną pieśń Ojca Świętego, Barkę.

Następnie wszyscy przeszli do Klubu Seniora, gdzie odbyła się główna część imprezy, związana z jubileuszem świebodzickiego Akordu. Na początek były więc życzenia i prezenty – serdeczne gratulacje i pamiątkowe statuetki dla członków zespołu wręczyli wspólnie burmistrz Bogdan Kożuchowicz i przewodniczący Łukasz Kwadrans.

– Jesteście naszym lokalnym produktem eksportowym, kolejnym, z którego Świebodzice są dumne – podkreślał burmistrz przekazując na ręce kierownik zespołu Teresy Małeckiej gratulacje i życzenia. Pani Teresa otrzymała także pamiątkowy puchar za sprawne i pełne sukcesów prowadzenie zespołu.

Podobne, jubileuszowe trofeum, powędrowało także w ręce Jana Welca, Przewodniczącego PZERiI w Świebodzicach, który był pomysłodawcą i inicjatorem założenia grupy śpiewaczej.

Chór Akord powstał w 2006 roku, tworzą go członkowie PZERiI, obecnie jest to 20 osób, 13 pań i 6 panów. Zespół bierze udział w licznych przeglądach amatorskich zespołów ludowych, skąd zawsze nasi seniorzy wracają z dyplomami i wyróżnieniami.

Opiekunami artystycznymi zespołu od początku istnienia byli: Jan Rymar, Hanna Raszkiewicz i obecnie Ryszard Fidler, wszyscy także zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami.

/UM w Świebodzicach, opr. red./

Poprzedni artykułPaństwo ma ułatwiać, nie sterować
Następny artykułO niemieckiej i polskiej historii Świdnicy