Strona główna Bez kategorii Rekordowa zbiórka kasztanów i żołędzi

Rekordowa zbiórka kasztanów i żołędzi

3

Takiego rozwoju akcji nadleśnictwo Świdnica nie spodziewało się. W trzeciej edycji zbiórki żołędzi i kasztanów dla leśnych zwierząt padł kolejny rekord. Do udziału zgłosiło się w tym roku aż 37 placówek, a dzieci wraz z opiekunami zebrały 15 ton cennej karmy.

kasztany 2

Akcja cieszy się coraz większym powodzeniem. Szkoły mogą zebrać pieniądze na wycieczki czy zakup pomocy naukowych, zwierzęta są u schyłku zimy dokarmiane wartościowym pokarmem, a na dodatek samo zbieranie integruje dzieci, rodziców, dziadków i nauczycieli.

Przed rokiem udało się zebrać 10 ton kasztanów i żołędzi, tym razem – aż 15 ton (15879 kg) kasztanów i żołędzi ( 9943 kg kasztanów, 5936 kg żołędzi) na łączną kwotę7559,4 zł.
Najwięcej zebrały:

Zespół Szkół Samorządowych Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Łagiewnikach – 2092 kg (2092 kg kasztanów ),
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Pieszycach–1892 kg (805 kg kasztanów i 1087 żołędzi),
Szkoła Podstawowa w Marcinowicach – 1517 kg (688 kg kasztanów i 829 kg żołędzi).

– Dziękujemy wszystkim za włączenie się do tegorocznej Akcji, za ogromne zaangażowanie dzieci z przedszkoli i żłobków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i zespołów szkół, nauczycieli, opiekunów i rodziców. Uzbierana karma zostanie wywieziona do lasu w okresie, kiedy zwierzęta będą jej najbardziej potrzebować – mówi nadleśniczy Jan Dzięcielski. Kasztany stanowią przysmak jeleni,  a żołędzie uwielbiają dziki, sarny i muflony. Leśnicy i myśliwi oczywiście przygotowują także inną karmę. M.in. jest to liściarka – karma sucha dla zwierzyny płowej. Jest wykładana razem z sianem dla jeleni, saren i muflonów. Liściarka składa się z młodych lekkostrawnych pędów roślin ścinanych zwykle na początku lata, gdy zawierają najwięcej soków i soli mineralnych. Wiązane w pęczki pędy takich roślin, jak lipa, brzoza, słonecznik bulwiasty, klon, topola i malina dla zwiększenia ich wartości odżywczej spryskiwane są lub moczone w roztworze soli pastewnej. Dokarmianie dzikiej zwierzyny paszą w stosownej do pory roku ilości i jakości pozwala utrzymać zwierzynę w dobrej kondycji i odpowiedniej ilości, a także zapobiega szkodom łowieckim na uprawach rolnych i leśnych.

/opr. asz/

Poprzedni artykułWróżby i konkursy w Galerii Świdnickiej
Następny artykułI Turniej Slangu Młodzieżowego