Strona główna Bez kategorii Ocalić pamięć o rodzinnych domach i mieście

Ocalić pamięć o rodzinnych domach i mieście

0

Każda fotografia, dokument, zapiski, pamiętniki budują pamięć historię. Fundacja Krzyżowa wspólnie z nauczycielami i duchownymi różnych wyznań  przygotowuje się do przeprowadzenia zbiórki pamiątek rodzinnych mieszkańców Świdnicy i okolic. Oczywiście wszystkie wrócą do właścicieli.

Krzyżowa

Uczestnicy spotkania w Fundacji Krzyżowa

Po raz drugi w Krzyżowej pod hasłem „Ocalanie zaginionego” zostało zorganizowane seminarium, tym razem skierowane do nauczycieli i lokalnych propagatorów historii. Wspólnymi siłami chcą przeprowadzić zbiórkę dokumentów i fotografii pokazujących przeszłość Świdnicy i okolic, a także historię obecnych mieszkańców tych ziem.

– Celem jest budowanie ciągłości projektu. W ramach kontynuacji poprzedniego seminarium dotyczącego utraconych dóbr kultury, które przyniosło nam współpracę z takimi partnerami jak PolsatNews czy Fundacja XX Czartoryskich, tą odsłoną postaramy się uwrażliwić ludzi na wartość wszystkich „nośników” historii: fotografii, dokumentów, czasopism, ale także przedmiotów niewiadomego pochodzenia. Wraz z duchownymi i nauczycielami zaplanowaliśmy zapoczątkowanie zbierania materiałów źródłowych, będących dla nas cennymi, ocalonymi przed wojną dobrami kultury, przechodzące w działanie na skalę miasta(gminy). Mamy nadzieję że z czasem projekt rozrośnie się i z pomocą życzliwych osób oraz mediów uda się go zrealizować na skalę ogólnopolską – mówi Marzena Gursztyn z Fundacji Krzyżowa. – Zależy nam na tym, żeby zbiórka pamiątek miała charakter „ekumeniczny”, dlatego też do współpracy i uczestniczeniu w seminarium zaprosiliśmy przedstawicieli czterech wyznań, które oddziaływały na ukształtowanie tożsamości Świdnicy.

– Akcja społeczna adresowana do nauczycieli i uczniów szkół, ale też zainteresowanych przedstawicieli lokalnych społeczności: wójtów gmin, duchownych różnych wyznań, zbieraczy-amatorów, kronikarzy z zamiłowania. Dzięki kolejnym znaleziskom otrzymujemy dowody na to, że w wielu domach spoczywają bezcenne dla nas zbiory zdjęć i dokumentów i czekają na tych spośród młodszych pokoleń, którzy zainteresują się historią rodziny. Kolejne odsłony naszego „pospolitego ruszenia” mogą obejmować najróżniejsze tematy z przeszłości: od aspektów ogólnych, o bardzo szczegółowych. Będą to tematy dotyczące dnia codziennego: kuchnia, praca, moda, wychowanie dzieci, jak i wydarzeń dziejowych – wojny, powstania, działalność społeczna. Będziemy pytać o sprawy dnia powszedniego (edukacja, dieta, codzienne obowiązki), tematy pojawiające się cyklicznie (święta, uroczystości rodzinne, wypoczynek, wyjazdy), jak i sprawy mające miejsce bardzo rzadko (emigracja, kontakt z obcymi kulturami, spotkanie sławnych osób) – dodaje inicjatorka akcji.

Organizatorzy akcji chcą zbierać i kopiować,po czym oddawać własność, następujące dobra kultury:wszelakie źródła drukowane, czyli: książki,starą prasę, ulotki, teksty reklamowe, naklejki, banderole, banknoty, papiery wartościowe, dokumenty urzędowe, tj. zaświadczenia, wezwania, paszporty, ausweisy, pozwolenia, zezwolenia, podania, odmowy podań, świadectwa chrztów, zgonów, ślubów, plany, projekty, listy, notatki, dzienniki, pamiętniki, zeszyty z zapiskami, zeszyty kulinarne, ręcznie sporządzane listy, katalogi itp. Bardzo cenne będą fotografie, negatywy szklane czy celuloidowe a także taśmy filmowe. Każda pamiątka się liczy. Pamiątki mogą być wybrakowane, zniszczone, zanieczyszczone, w kawałkach, fragmentach, uszkodzone. Nieważne, w jakim języku są zapiski, czy też brak informacji, skąd się wzięły. Wszystkie maja się złożyć na wielki, rodzinny pamiętnik Świdnicy i okolic. Już dziś warto przejrzeć rodzinne archiwa. Wkrótce poinformujemy, gdzie będzie można zanieść pamiątki do skopiowania.

/opr. red./

Poprzedni artykułDreszczowiec w Jaworze
Następny artykułDorota Zawadzka z dziećmi o ich prawach