Strona główna Bez kategorii Dorota Zawadzka z dziećmi o ich prawach

Dorota Zawadzka z dziećmi o ich prawach

0

W atmosferze zabawy, ale i pewnej powagi upłynęło spotkanie z Dorotą Zawadzką, w którym wzięli dziś udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy. Było to wydarzenie zrealizowane w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, obchodzonego 20 listopada.

Zawadzka w SP8 18.11.2015 (18)

Dorota Zawadzka w Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy

Dorota Zawadzka, psycholog, Kawaler Orderu Uśmiechu, szerzej znana jako superniania z telewizyjnego programu, została przez uczniów przyjęta bardzo ciepło i nie bała się odpowiadać na trudne pytania. Dzieci pytały między innymi o to, dlaczego nauczycielka krzyczy na nie, kiedy czegoś nie rozumieją, „dlaczego dzieci jak ktoś jeden zrobi im przykrość, to mają focha na wszystkich”, „dlaczego jak kolega mi dokucza, a ja się bronię, to on skarży na mnie nauczycielowi?”

Spotkanie dotyczyło przede wszystkim praw dziecka. Pani Dorota pytała dzieci, jakie znają prawa, które im przysługują i ku jej zaskoczeniu znały bardzo dużo: prawo do tożsamości, leczenia, nauki, zabawy i odpoczynku, prawo do podejmowania decyzji i wyrażania własnego zdania. Dzieci chętnie uczestniczyły w dyskusji i dzieliły się własnymi przemyśleniami. Do tego stopnia zaangażowały się w spotkanie, że nie chciały pani Doroty wypuścić. Ich entuzjazm ze spotkania z nią najlepiej wyraził okrzyk jednej z dziewczynek – Niech pani nie idzie. Pani jest super!

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka zorganizowany został w Świdnicy przez Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, przy wsparciu władz miasta oraz lokalnych instytucji. Obchody potrwają do piątku. Jutro w świdnickim teatrze wszyscy rodzice będą mogli spotkać się z insp. Grzegorzem Jachem, Anną Marią Wesołowską i Dorotą Zawadzką. O godzinie 19.00 rozpocznie się spektakl „Sekret”, a po nim dyskusja zaproszonych gości z rodzicami. W piątek o godzinie 11.00 na świdnickim Rynku będzie miała miejsce spektakularna próba pobicia rekordu w śpiewaniu piosenki o prawach dziecka „Dziećmi jesteśmy tylko raz”. Obchody zakończą się uroczystą galą, podczas której między innymi wręczone zostaną odznaczenia za zasługi na rzecz ochrony praw dziecka.

Aleksandra Furtak

Zdjęcia: Łukasz Kufner

Poprzedni artykułOcalić pamięć o rodzinnych domach i mieście
Następny artykułZwycięska passa młodzików ŚKPR-u