Strona główna Bez kategorii Gimnazjaliści przejmują inicjatywę, nie chcą likwidacji

Gimnazjaliści przejmują inicjatywę, nie chcą likwidacji

2

O likwidacji gimnazjów od kilku tygodni dyskutują politycy, nauczyciele i media. Niewiele jednak wiadomo na temat tego, co sami gimnazjaliści myślą o takiej reformie systemu edukacji. Dlatego inicjatywa uczniów Gimnazjum nr 1 w Świdnicy jest cennym głosem w ogólnopolskiej dyskusji. Młodzież z tej szkoły jest przeciwna planom „wygaszania gimnazjów”.

001(1)

Samorząd Gimnazjum nr 1 w Świdnicy wręcza Markowi Michalakowi petycję

W piątek, 20 listopada, podczas konferencji prasowej z udziałem Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, delegacja samorządu uczniowskiego Gimnazjum nr 1 wręczyła mu petycję. Stworzenie takiej petycji było samodzielnym pomysłem uczniów, którzy chcieli w ten sposób wyrazić swój protest przeciwko zapowiadanym planom rządu w sprawie „wygaszania gimnazjów”. Marek Michalak zapewnił młodzież, że  przekaże petycję minister edukacji narodowej.

Gala w teatrze 20.11 (40)

Minister Anna Zalewska była gościem piątkowej gali w świdnickim teatrze

Po uroczystej gali, która w piątek wieczorem zakończyła w Świdnicy obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, Anna Zalewska, minister edukacji narodowej powiedziała, że  petycja jeszcze do niej nie dotarła. Poprosiła jednak o to, żeby nie dezinformować młodzieży – Dzieciom należy się przede wszystkim prawda – zaznaczyła w rozmowie ze Swidnica24.pl – a prawdą jest to, że nie ma decyzji o likwidacji gimnazjów. Zapewniam, że każde dziecko skończy naukę w swojej szkole i żaden nauczyciel nie straci pracy. Pani minister dodała również, że chętnie spotka się z każdym, kto będzie chciał porozmawiać na ten temat i zaprosiła do kontaktu przez swoje biura poselskie.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że proces „wygaszania gimnazjów” rozpocznie się w styczniu 2017 roku, a w Polsce zostanie przywrócona ośmioklasowa podstawówka i czteroletnie szkoły średnie. Gimnazja w całej Polsce przyłączają się do akcji zbierania podpisów przeciwko ich likwidacji, w Świdnicy poparło ją już Gimnazjum nr 1, nr 3, nr 4 i Gimnazjum Społeczne. Petycja uczniów jest jednak szczególną, bo oddolną i samodzielną inicjatywą.

/af/

Poprzedni artykułZUS otwiera się dla przedsiębiorców
Następny artykułZagłosuj na Człowieka Bez Barier z Jaworzyny!