Strona główna Bez kategorii Na kongresie będzie nawet półtora tysiąca gości

Na kongresie będzie nawet półtora tysiąca gości

3

Taką zapowiedź usłyszeli uczestnicy Konferencji Przygotowawczej Kongresu Turystyki Polskiej od prezydent Świdnicy. Podsumowanie dwudniowych spotkań Beata Moskal-Słaniewska zaczęła jednak inaczej: „Nam nie chodzi o masowe zapełnianie tych foteli, by przyjechało 5 tysięcy osób. Przyjechali ci, którzy są w branży najważniejsi”. Za rok, podczas właściwego kongresu,  liczy jednak na półtora tysiąca ludzi.

KT 4

Konferencja, na która złożyły się warsztaty z udziałem ekspertów z organizacji turystycznych i biznesowych, pracowników akademickich i samorządowców, a także atrakcje dla mieszkańców – panele otwarte dla publiczności, koncert, festiwal piosenki turystycznej, pokaz kulinarny i wreszcie mini jarmark na Rynku, to wstęp do przyszłorocznego wydarzenia. Jak podkreśliła prowadząca sesje podsumowującą Anna Jędrocha, wszystkich czeka rok ciężkiej pracy. W grupach eksperci będą pracować nad zagadnieniami m.in. zagadnień prawnych, finansowych, logistycznych i promocyjnych, związanych z turystyką. Przedstawiciele najważniejszych organizacji turystycznych stwierdzili, ze w Świdnicy udało się wreszcie zebrać branżę, która od lat nie mogła zorganizować własnego kongresu. Jak powiedział Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, Świdnica jest mu dobrze znana z kongresów, tym razem jednak, jak stwierdził, ważne jest postawienie na specjalizację. Przedstawiciele organizacji turystycznych w kongresie widzą szansę na lepszą współpracę z samorządami i przedsiębiorcami. Ambicją przyszłorocznego spotkania jest opracowanie wskazań i wniosków, które będą wykorzystywane przy konstruowaniu lepszego polskiego prawa w dziedzinie turystyki.

Podczas finałowej sesji podpisano porozumienie  w sprawie powołania Komitetu Programowego Kongresu Turystyki. Beata Moskal-Słaniewska wręczyła także nagrody dla autorów 5 krótkich filmów o Świdnicy. Trzy amatorskie prace zostały wyświetlone na zakończenie.

Inicjatywę Świdnicy ma w przyszłym roku wesprzeć ministerstwo sportu i turystyki. Na razie za konferencję przygotowawczą miasto zapłaciło 180 tysięcy złotych. Za rok koszty mają być rozłożone między współorganizatorów i ministerstwo.

/asz/

Poprzedni artykułPlatforma na ostatniej prostej
Następny artykułWygrać w końcu z Foto-Higieną