Strona główna Bez kategorii Zagraniczni pracodawcy na targach w Świdnicy

Zagraniczni pracodawcy na targach w Świdnicy

0

Ponad 40 firm, w tym 31 z Niemiec, 2 z Czech i 9 polskich firm, będzie w Świdnicy proponować mieszkańcom powiatu pracę. Ofert jest ponad 1000. – To już nie jest rynek pracy, a rynek płacy – twierdzi wicestarosta Zygmunt Worsa, a Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektorka Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu przekonuje, że to nie będzie drenaż polskiego rynku pracy.

targi konf

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w świdnickim starostwie dyrektorka DWUP-u, poziom bezrobocia na Dolnym Śląsku spadł do 9%. Bez pracy pozostaje 101 tysięcy osób. – Taki wynik bardzo nas cieszy – stwierdziła. Na pewno trwa jednak trudny czas dla pracodawców. – Z tego, co wiem, w fabrykach podstrefy tylko w Żarowie, coraz trudniej o ludzi. Miejsce Polaków zaczynają zajmować Ukraińcy i pracuje ich podobno już pół tysiąca – stwierdził Worsa.

Najlepsi Polacy już pojechali za granicę i już wrócili, podejmując pracę w ulokowanych w Polsce dużych koncernach – mówi Swidnica24.pl dyrektor Kwil-Skrzypińska. – Na pewno przygotowane na targi oferty nie są dedykowane najwyższej klasy specjalistom, poszukiwani są raczej elektrycy, hydraulicy, obsługa hoteli i gastronomii. Stwarzamy szansę osobom, które chcą pozyskać nowe doświadczenia, rozwijać się i uczyć w najlepszych firmach z nowoczesnymi technologiami. Jest także spora grupa osób, która mimo starań na naszym rynku nie może znaleźć pracy.

Trudno sobie wyobrazić, że osoby z powiatu świdnickiego będą dojeżdżać do pracy nawet przy granicy z Niemcami, bo to ponad 100 kilometrów. Starosta świdnicki przyznaje, że pewne ryzyko odpływu pracowników jest. – To jednak może być impuls dla naszych pracodawców w kwestii pensji – mówi Piotr Fedorowicz. – Bo, jak już mówił wicestarosta, kończy się u nas rynek pracy, a zaczyna rynek płacy. Nasi mieszkańcy mają prawo wybierać korzystniejsze propozycje.

Transgraniczne Targi Pracy organizowane są już po raz dziewiąty. Wystawcy zaprezentują się w środę, 7 października w hali lodowiska na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Śląska 35), a dzień wcześniej – we wtorek, 6 października w Miejskim Domu Kultury (ul. Parkowa 1) w Zgorzelcu.  Targi organizowane są w godz. 10.00-14.00.

Pracodawcy z Polski, Czech i Niemiec będą szukać chętnych do pracy w branży budowlanej, mechanicznej, elektromechanicznej, IT, hotelarskiej albo np. opiekunów osób starszych. Wybór w ramach 300 różnych ofert pracy będzie spory. W razie potrzeby poszukujący pracy mogą liczyć na pomoc tłumaczy. Po zakończeniu targów na stronie www.eures.dwup.pl zostanie utworzona specjalna skrzynka, na która będzie można wysyłać CV do wybranych firm. To oferta dla osób, które nie będą mogły przyjść na prezentacje.

/opr.asz/

Program Ramowy Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych

środa, 7 października 2015 r.
godz. 10.00 – 14.00
(hala lodowiska, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Śląska 35)
10.00 – 10.15 – oficjalne otwarcie Targów Pracy,
10.15 – 14.00 – część wystawiennicza na stoiskach (przedstawiciele instytucji z zakresu rynku pracy, gospodarki i edukacji  z Polski, Niemiec oraz Czech).

Prezentacje:

10.30 – 10.45 – prezentacja firmy Fair Personal + Qualifizierung GmbH & Co. KG,
10.50 – 11.35 – warunki życia i pracy w Czechach – doradca Eures,
11.40 – 11.55 – prezentacja firmy IC TEAM Personaldienste GmbH,
12.00 – 12.45 – warunki życia i pracy w Niemczech – doradca Eures.

***

IX Transgraniczne Targi Informacyjno-Rekrutacyjne są sztandarowym działaniem Partnerstwa Eures-TriRegio i są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu EaSI. Organizują je doradcy Eures Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przy wsparciu Powiatu Zgorzeleckiego i Świdnickiego, a także Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu i Świdnicy.

Poprzedni artykułLudowe inspiracje w Gminazjum nr 2
Następny artykułŚwidnica na trasie wyborczej Petru [FOTO]