Strona główna Bez kategorii Wim Wenders na otwarcie VIII „Okiem Młodych”

Wim Wenders na otwarcie VIII „Okiem Młodych”

0

VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” wystartuje w Świdnicy już 21 września. Filmem, który go zainauguruje będzie powstała we współpracy Wima Wendersa i Juliano Ribeiro Salgado „Sól ziemi” – piękna opowieść o brazylijskim fotografie Sebastião Salgado, który dokumentując przez cztery dekady ludzkość, był świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie.

wim wenders

Legendarny brazylijski fotograf przez 40 lat obserwował przez obiektyw dramatyczne momenty w najnowszej historii świata. Sławę przyniosły mu cykle czarno-białych fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał wprost do jądra ciemności ludzkości, obrazując cierpienie, okrucieństwo i śmierć. W swoim nowym projekcie fotograficznym, zatytułowanym „Genesis”, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy zdecydował się odejść od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora, i gdzie można zobaczyć krajobrazy zaczerpnięte jakby właśnie z księgi Rodzaju.

Film pokazuje życie Sebastião Salgado, prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie, ale także emocjonalną i psychologiczną przemianę, jaką przeszedł po powrocie do Brazylii i zaangażowaniu się w prowadzenie farmy z żoną Lélią. Poznajemy Salgado z dwóch perspektyw: jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu, który sam jest również fotografem. Wątki osobiste doskonale uzupełniają obiektywne spojrzenie Wendersa, co sprawia, że film jest nie tylko filmową ucztą dla oka, ale również pasjonującym i wielowątkowym portretem ikony współczesnej fotografii.

„Okiem Młodych” to wydarzenie, podczas którego prezentacja kina dokumentalnego stanowi pretekst do dyskusji na ważne tematy społeczne. Festiwal stawia sobie również za cel wspieranie i promowanie dokumentalnego kina środkowoeuropejskiego autorstwa młodych twórców i budowanie platformy integracyjnej dla filmowców z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Świdnicka impreza jest przestrzenią spotkań pasjonatów kina dokumentalnego z całej Polski, niezależnie od wieku i poziomu wiedzy.

Tegoroczna edycja będzie mieć miejsce w Świdnicy między 21 a 27 września. Na VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej szczegółów na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie.

okiem mło plakat

Poprzedni artykułPo zdrowie do Rynku
Następny artykułPolecamy: Pozdrowienia z Korei