Strona główna Wydarzenia Świdnica U partnerów na święcie miasta

U partnerów na święcie miasta

6

Schützenfest w wolnym tłumaczeniu oznacza święto strzelania, ale faktycznie nic z myślistwem nie ma wspólnego. Pod taką nazwą co roku świętują partnerzy Świdnicy – mieszkańcy niemieckiego miasta Biberach. Wśród gości byli prezydent Beata Moskal-Słaniewska i jej zastępca Szymon Chojnowski.

Biberach

O wizycie informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM ze Świdnicy:

Święto miasta Biberach, trwające aż dziewięć dni, jest okazją do wspaniałej zabawy mieszkańców i wielkiej rzeszy turystów. To święto jedyne w swoim rodzaju – wbrew nazwie niewiele ma bowiem wspólnego z myślistwem. Jest to święto o kilkusetletniej tradycji, przypominające historię Biberach i regionu. Pierwsza wzmianka pisemna o święcie miasta pochodzi ponoć z roku 1668. Po wojnie trzydziestoletniej Schützenfest świętowano w podziale na religie – osobno w wersji katolickiej i protestanckiej. Dziś nie ma po tym śladu – wszyscy mieszkańcy, starzy i młodzi, a do tego turyści, zasiadają wspólnie i razem śpiewają tradycyjną pieśń rozpoczynającą pochód tzw. „Historischer Festzug”. I tak co roku – zawsze w lipcu. Około trzy tysiące uczestników pochodu, reprezentujących różne grupy zawodowe i przedziały wiekowe w czasie przejazdu przez rynek przedstawia wydarzenia z historii miasta i osiągnięcia tradycyjnej sztuki rzemieślniczej.

Biberach 1
Podczas kolejnych dni festynu odbywają się występy folklorystyczne, inscenizacje historyczne, wszyscy bawią się w wielkim parku rozrywki, uczestniczą w miejskich grach i zabawach.W Biberach prezydenci naszego miasta spotkali się z niemieckimi parlamentarzystami i radnymi, rozmawiano m.in. o formach dalszej współpracy partnerskiej. Na ręce obecnego burmistrza przekazano pozdrowienia i upominek dla Clausa Wilhelma Hoffmanna, który przed 25 laty, jako pierwszy wystąpił do świdnickich samorządowców z propozycją zawarcia partnerskiej współpracy. Ustalono także, że w listopadzie gościć będziemy przedstawicieli tamtejszego urzędu oraz Towarzystwa Partnerstwa Miast, którzy odwiedzą Świdnicę, aby omówić szczegóły Tygodnia Polskiego, który odbędzie się w przyszłym roku w Biberach.
A już niedługo będziemy mieli okazję usłyszeć Chór Chłopięcy St.-Martins-Chorknaben z Biberach. W Świdnicy odbędą się dwa koncerty: w niedzielę 2 sierpnia o godz. 18.30 w Kościele Pokoju oraz w poniedziałek 3 sierpnia o godz. 18.00 w katedrze świdnickiej. W programie między innymi utwory: Mozarta, Haydna, Palestriny i Wagnera. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Poprzedni artykułGry podwórkowe w Galerii Świdnickiej [ZGŁOSZENIA]
Następny artykułHändel z wizytą u Bacha [KONKURS]