Strona główna Bez kategorii Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie

2

Wystarczyła chwila nieuwagi i dwumiesięczne niemowlę zostało zatrzaśnięte w samochodzie wraz z kluczykami. Do zdarzenia doszło w Świebodzicach.

pogotowie

Otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkanki miasta z prośbą o pomoc w otworzeniu auta. W samochodzie zostały zatrzaśnięte kluczyki, a wewnątrz znajdowało się 2-miesięczne niemowlę – relacjonuje Łukasz Gil, komendant SM w Świebodzicach i dodaje – Dziecko na szczęście nie przebywało w aucie długo, cała sytuacja wydarzyła się dosłownie chwilę wcześniej.

To było nieprzewidziane zdarzenie, mama wybierała się z maleństwem samochodem, zamocowała już fotelik i nieświadomie zamknęła auto. Drzwi zostały automatycznie zablokowane, a  wtedy kobieta zorientowała się, że kluczyki leżą na przednim siedzeniu. Natychmiast zaalarmowała strażników i zdecydowano o wybiciu szyby. Maleństwu nic się nie stało i cała sytuacja skończyła się szczęśliwie, ale warto przy tej okazji jeszcze raz przypomnieć, by ani na chwilę nie pozostawiać w zamkniętym samochodzie dziecka czy zwierzęcia. Podczas słonecznej pogody, nawet jeśli temperatura nie jest wysoka, w aucie, jak w puszce, momentalnie wszystko się nagrzewa. Organizm malutkiego dziecka może się w ciągu kilku minut przegrzać, odwodnić a w rezultacie doprowadzić nawet do śmierci! Pamiętajmy, że to samo tyczy się naszych pupili, zamknięty w samochodzie pies będzie odczuwał te same skutki przegrzania.

Bądźmy odpowiedzialni, jeśli wybieramy się na zakupy – zostawmy zwierzę w domu lub w ostateczności można je przywiązać w zacienionym miejscu przed sklepem. Dziecko zawsze zabieramy ze sobą! W każdym  markecie są dziś specjalne wózki dla maluchów, w których mogą wygodnie usiąść, a starsza pociecha bez problemu może iść obok nas i pomagać w kompletowaniu listy zakupów.

To takie proste zasady, wystarczy trochę wyobraźni i rozsądku. Niestety co roku w okresie letnim media informują o takich właśnie tragicznych zdarzeniach, kiedy to osoba dorosła „wyskoczyła na 5 minut” do sklepu, a przypadkowi przechodnie wybijali okna w samochodach, by ratować malucha bądź wycieńczonego czworonoga.

W tym roku specjalną kampanię społeczną poświęconą temu problemowi przygotował Rzecznik Praw Dziecka.

Poprzedni artykuł„Miasto Dzieci” szuka wolontariuszy
Następny artykułZnamy terminarz wałbrzyskiej okręgówki!