Strona główna Bez kategorii Sukces w zawodach mini robotów

Sukces w zawodach mini robotów

2

Drużyna II LO tryumfowała w zawodach  w Krakowie. Aleksandra Druciak, Patrycja Zemankiewicz, Grzegorz Dobroń i Tomasz Szewczyk pod opieką Piotra Rudownika uczestniczyli w Ogólnopolskich Zawodach Robotów klasy mini sumo zorganizowanych przez firmę Motorola Solutions. Do finału zakwalifikowało się 16 drużyn z kraju, a świdnicka zajęła dwa trzecie miejsca i jedno drugie.

SAM_8559

Były to już czwarte zawody w tej formie i drugie, w których uczniowie II LO zakwalifikowali się do ścisłego finału. Tym razem udało się w trzech konkurencjach zawodów Diversity stanąć na podium. W finale Robocode Challenge świdniczanie zajęli trzecie miejsce w Polsce, w walkach robotów klasy Mini Sumo II miejsce a w konkurencji „Ostatni zwycięża” robot ZEMCIAK zajął III miejsce.

– Pierwszego dnia zwiedziliśmy siedzibę firmy Motorola Solutions i zapoznaliśmy się z profilem firmy. Tego dnia miały też miejsce pierwsze zawody Robocode Challange. Zadanie polegało na opracowaniu algorytmu walki dla mini czołgu na wirtualnej arenie w czasie około 90 minut. Po burzy mózgów trwającej półtorej godziny powstał ciekawy algorytm. Zabrakło niestety czasu na dopracowanie szczegółów – jedna, resetująca linia kodu. W rozgrywkach grupowych, ku zdziwieniu całej drużyny, algorytm okazał się najskuteczniejszy i przeszedł do walk finałowych dnia następnego – opowiadają uczniowie.

Drugiego dnia miały miejsce najważniejsze zawody – finały: Robocode Challange, walki robotów Mini-Sumo. i walki zbiorowe „Ostatni zwycięża”. Pierwszy odbył się finał Robocode Challange w gmachu Uniwersytetu Jagielońskiego. Na wirtualnej macie zmierzyły się cztery algorytmy drużyn: bautek, MadE, cos_z_futerm i nasz Zemciak pod tajemniczą nazwą paczka.nasz. Ostatecznie algorytm drużyny z II LO uplasował się na III miejscu.

Kolejnym emocjonującym wydarzeniem były walki robotów klasy Mini-Sumo gdzie w finale zmierzyli się robot Q Team z I LO w Lublinie i robot Zemciak z II LO w Świdnicy. Bardzo nerwową i emocjonującą walkę dla naszych uczniów ostatecznie wygrał robot z Lublina wynikiem 2:1. W czasie półfinałów doszło do uszkodzenia jednego z silników Zemciaka i nie był to koniec awarii. W trakcie przygotowań do ostatniej konkurencji „Ostatni zwycięża” doszło do spięcia w obwodach Zemciaka i przepalenia układu zasilającego. Robot przestał działać. Pomimo ogromnych wysiłków i starań zawodników robot pozostał nieruchomy i w takim stanie przystąpił do zawodów. W trakcie walki robot przyjął taktykę „biernego ataku” – stał z boku i tylko obserwował. Jak się szybko okazało, była to znakomita taktyka i Zemciak pozostał jako jedyny na ringu zwyciężając w ten sposób półfinał. W finale jednak już nie było tak dobrze i ostatecznie nieruchomy robot zajął III miejsce.

Podsumowując – drużyna z II LO w Świdnicy w trakcie zawodów Diversity 2015 trzykrotnie stawała na podium.

/II LO, opr. red./

Poprzedni artykułDzieci pochwaliły się talentami
Następny artykułZnów można kupić mieszkanie od miasta