Strona główna Bez kategorii Znów można kupić mieszkanie od miasta

Znów można kupić mieszkanie od miasta

1

Po kilku tygodniach przerwy ponownie rusza w Świdnicy sprzedaż mieszkań komunalnych. Za kilka dni zostaną ogłoszone przetargi na pierwsze osiem niezamieszkałych lokali i systematycznie ta pula ma rosnąć.

swidnica14.04.2012r069

Na przetarg trafią mieszkania duże (bez lokatorów), powyżej 80 metrów kwadratowych, powstałe z połączenia dwóch mieszkań z tzw. wspólnym przedpokojem. Kupić będzie można także mieszkania w tych wspólnotach, w których już dziś występuje przewaga własności prywatnej. W najbliższych tygodniach prywatyzacja obejmie kilkanaście takich lokali – informuje Magdalena Dzwonkowska z Biura Prasowego UM.
– Jest to związane z nową polityką mieszkaniową, której założenia Rada Miejska zaaprobowała na ostatniej sesji. Chcemy uporządkować sprawy własności, ułatwić wspólnotom właściwe zarządzanie swoimi budynkami mieszkalnym – wyjaśnia Marek Suwalski, zastępca prezydenta miasta.

Przerwa w procesie prywatyzacji spowodowana była koniecznością wprowadzenia zmian w polityce mieszkaniowej. Opracowano nowe kryteria określające, które lokale będą przeznaczone do sprzedaży w ramach przetargów nieograniczonych, a które powinny pozostać w zasobach miasta, by zabezpieczyć potrzeby świdniczan o gorszym statusie materialnym i trudnej sytuacji mieszkaniowej, od lat czekających na przydział lokalu.
– Wprowadzając te kryteria chcemy sprzedać mieszkania o dużej powierzchni, które wymagają sporych nakładów finansowych na ich utrzymanie, na co często nie stać ich obecnych lokatorów. Chcemy też umożliwić wspólnotom mieszkaniowym normalne funkcjonowanie. Dziś mamy kilka takich budynków, w których większość mieszkań stanowi własność prywatną, a kilka to mieszkania socjalne. Ich lokatorzy są niekiedy kłopotliwi. Generuje to niepotrzebne problemy. Chcemy tę sytuację, o co wspólnoty wnioskują od miesięcy, zmienić – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Dochód ze sprzedaży wystawianych w tej chwili do przetargu mieszkań przeznaczony zostanie na remonty innych lokali komunalnych oraz socjalnych. Miasto wciąż w swoich zasobach ma blisko sto pustostanów, na remont których przez lata brakowało środków. Ta sytuacja ma także zmienić się radykalnie.
Na listach oczekujących na przydział mieszkania czeka ponad 300 rodzin. Czekają często po 6-8 lat. Chcemy w sposób radykalny czas ten skrócić, między innymi porządkując sprawę pustostanów – deklaruje Beata Moskal-Słaniewska.

Wiele pytań budzą zasady sprzedaży mieszkań komunalnych ich dotychczasowym najemcom. Jest pewne, że wszyscy, którzy nie mają zaległości czynszowych i do końca tego roku złożą wniosek o prywatyzację, będą mogli kupić mieszkanie według bardzo korzystnych zasad, z dużymi bonifikatami. Liczyć się w tym wypadku będzie data złożenia wniosku. Jakie zasady będą obowiązywały od 2016 roku, zdecydują radni na najbliższej czerwcowej sesji.

/UM Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułSukces w zawodach mini robotów
Następny artykuł„Las w obiektywie”. Ostatnie godziny na głosowanie!