Strona główna Bez kategorii Rusza przebudowa ulicy Sikorskiego

Rusza przebudowa ulicy Sikorskiego [OBJAZDY]

4

Do połowy listopada 2015 roku potrwa przebudowa ulicy generała Władysława Sikorskiego w Świdnicy. Prace ruszają w poniedziałek, 8 czerwca, kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami.

sikorskiego

 

Świdnica od wybudowania centrum handlowego przy ul. Strzegomskiej zabiegała o remont ulicy generała Władysława Sikorskiego. Do niedawna jednak ul. Sikorskiego była w zarządzie województwa, a to nie wykazywało żadnej woli zlecenia remontu. Nie pomagały propozycje współfinansowania inwestycji przez lokalny samorząd. Dopiero budowa małej obwodnicy miasta przybliżyła przekwalifikowanie tej drogi na gminną. Dodatkowo w połowie roku 2014 Rada Miejska podjęła uchwałę o przejęciu obowiązków utrzymania tej ulicy od samorządu województwa.

Wyczekiwany 10 lat remont obejmie odcinek od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ulicą gen. Mariana Langiewicza w Świdnicy. Niestety, nie zostanie wyremontowany 350-metrowy fragment jezdni od skrzyżowania ze zjazdem od centrum handlowego do ulicy Mariana Langiewicza. Jak tłumaczy Maciej Gleba, dyrektor wydziału komunikacji i infrastruktury, miastu zależało na pozyskaniu dofinansowania z narodowego programu odbudowy dróg lokalnych, bowiem inwestycja musiała się zmieścić w kwocie 6 mln złotych. Włącznie tego fragmentu przekreśliłoby szanse na dotacje. Jak zapewnia dyrektor, remont zostanie dokończony w najbliższych latach, a w planach jest m.in.: budowa zatok parkingowych. O pieniądze na pominięty odcinek miasto będzie zabiegło ze źródeł zewnętrznych.

mapa_PLAN SIKORSKIEGO GOOGLE.cdr

Przebudowa ulicy Sikorskiego podzielona została na dwa etapy.  W ramach pierwszego etapu wyremontowana zostanie istniejąca nawierzchnia asfaltobetonowa, pętla autobusowa oraz przepust pod drogą. Powstanie 7 miejsc postojowych o nawierzchni z kostki betonowej, jednostronny chodnik (odcinkami dwustronny), ścieżka rowerowa, kanalizacja deszczowa oraz nowe oświetlenie uliczne na terenie miasta. W drugim etapie prace obejmą odcinek drogi pozostający pod zarządem gminy Świdnica. Przebudowany zostanie skrzyżowanie z ulicą Nad Potokiem oraz część nawierzchni jezdni.

Koszty szacowano 5.582.464,00 zł, w tym dofinansowanie zewnętrzne m.in. z budżetu województwa – 300.000 zł, narodowego programu przebudowy dróg lokalnych w wysokości 2.678.054 zł oraz 874.105 zł z budżetu gminy Świdnica. Z budżetu miasta przeznaczone zaś będzie 2.230.105 zł. Ten podział się zmieni, bowiem w przetargu udało się zaoszczędzić prawie 2 miliony złotych. Inwestycja zostanie wykonana za 3 736 724 zł.

Poprzedni artykułNa ważny temat: Klub seniora na Osiedlu Młodych [VIDEO]
Następny artykułZadecydują o likwidacji IV LO