Strona główna Bez kategorii Worsa po weekendzie znów będzie wicestarostą?

Worsa po weekendzie znów będzie wicestarostą?

8

 Wicestarosta najprawdopodobniej dzisiaj wieczorem ponownie obejmie stanowisko, z którego zrezygnował w miniony piątek. Dla jednej uchwały – w sprawie powołania Zygmunta Worsy na wicestarostę – na 18.00 zwołana została sesja Rady Powiatu. – Musiałem być przez co najmniej jeden dzień bezrobotny, żeby nie stracić świadczeń, które należą mi się jak psu kość – tłumaczy Worsa.

worsa

15 maja wicestarosta, w poprzedniej kadencji starosta świdnicki, zaskoczył radnych podczas sesji wyjazdowej w Karpaczu. – To nie moja wina, że mamy tak bzdurne przepisy! To jest na głowie postawione! – irytuje się Worsa i nic złego w swoim postępowaniu nie widzi. Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli (forma wcześniejszej emerytury), którą nabywa się po co najmniej 30 latach pracy, w tym 20 latach pracy pedagogicznej. – O otrzymanie tych zgodnych z prawem świadczeń muszę wystąpić do ZUS-u, ale otrzymam je pod warunkiem, że przynajmniej przez 1 dzień będę emerytem, stąd moja rezygnacja. Nie chciałem czekać, bo nie mam pojęcia, czy przypadkiem nie zmienią się przepisy i nie stracę tych uprawnień za 2-3 lata. Świadczenia kompensacyjne wynikają z zapisów w Karcie Nauczyciela, a kto wie, co z nią będzie? – odpowiada na pytanie, dlaczego nie poczekał do końca kadencji samorządu.

Tak jak ja postępuje 80% nauczycieli! Zwalniają się, a potem – jeśli dyrektorzy szkół wyraża na to zgodę – zatrudniają się po jednym dniu. Oczywiście nie jest tak, że będę te pieniądze dostawał. Warunek jest taki, że aby otrzymywać to świadczenie, muszę zarabiać nie więcej niż 2 800 złotych brutto. Wicestarosta ma wyższą pensję, więc świadczenie zostanie zawieszone do czasu zakończenia przeze mnie pracy – mówi chwilowo były wicestarosta i dodaje, że powiat nie poniósł żadnych obciążeń z tytułu odpraw ani nie szykuje się zmiana wysokości poborów.

O tym, czy Worsa będzie mógł wrócić na stanowisko wicestarosty, dzisiaj zadecyduje Rada Powiatu. On sam jest dość spokojny, bo koalicja rządząca jest po jego stronie, a ma zdecydowaną przewagę nad pozostającymi w opozycji Wspólnotą Samorządową i PiS-em. – Nie będę komentował okoliczności złożenia rezygnacji, natomiast radni, którzy dostali się do rady z list Prawa i Sprawiedliwości zagłosują przeciwko powołaniu Zygmunta Worsy na stanowisko wicestarosty. Nigdy nie byliśmy w jego fanklubie, od początku przeciwstawialiśmy się jego kandydaturze. Uważamy, że powiatowi potrzebne jest świeże spojrzenie, a on takiego już nie ma – mówi Robert Garstecki, radny PiS.

Sesja rozpocznie się dzisiaj, 18 maja o godzinie 18.00 w sali narad świdnickiego starostwa.

/asz/

Aktualizacja: Podczas sesji radni 19 głosami powołali Zygmunta Worsę na stanowisko wicestarosty. Przeciw było 8 radnych.

Poprzedni artykułChętnych do badań nie zabrakło
Następny artykułPilnie potrzebny dom