Strona główna Wydarzenia Świebodzice Chętnych do badań nie zabrakło

Chętnych do badań nie zabrakło

0

Świebodziczanie mogli bezpłatnie wykonać spory zestaw profilaktycznych badań w ramach akcji „Nasze zdrowie”, którą przeprowadzono w sobotę 16 maja. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się osteobus, w którym można było wykonać badanie w kierunku osteoporozy. To specjalistyczna diagnostyka, którą na co dzień można wykonać tylko we Wrocławiu.

biala sobota (21)
Akcję  zorganizował powiat świdnicki przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Zdrowia w Świebodzicach oraz Miejskim Domem Kultury. W ramach akcji można było zbadać wzrok, słuch, zasięgnąć porad dietetyka wraz z analizą składu masy ciała; specjaliści z przychodni Promyk przeprowadzali badania wad postawy a także prezentowali profilaktykę leczenia bólu oraz nowoczesny sprzęt multifunkcyjny.
Ciekawym punktem był ten, przeznaczony dla osób palących papierosy – można tu było wykonać pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Panie z Dolnośląskiego Centrum Onkologii uczyły technik samobadania piersi na nowoczesnych fantomach. Były też ciekawe konkursy związane z tematyką prozdrowotną dla dzieci, dla których upominki przygotował Wydział Promocji UM w Świebodzicach.
Od godz. 9:00 w ogrodzie letnim MDK na pacjentów czekał osteobus, w którym wykonywano badanie densytometryczne w kierunku osteoporozy. Wykonało je ponad 50 osób. Każdy pacjent otrzymał po badaniu specjalną ulotkę informacyjną, a także zalecenia co do dalszego ewentualnego leczenia w przypadku wykrycia znacznych ubytków w masie kostnej.
Przed południem świebodziczan wykonujących badania odwiedził burmistrz Bogdan Kożuchowicz, w trakcie akcji pojawił się także starosta  Piotr Fedorowicz.
– Mam nadzieję, że wielu mieszkańców skorzysta z bezpłatnych badań, zwłaszcza z osteobusa, gdyż nie jest to badanie ogólnodostępne – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

W akcji wzięli udział:
SP ZOZ Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach, NZOZ „Promyk” Świebodzice, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne we Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Onkologii), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy, Gabinet Dietetyczny „Dietaminka” w Świdnicy, Audio-Care Aparaty Słuchowe.

Agnieszka Bielawska-Pękala, UM w Świebodzicach

Poprzedni artykułSerce dla świętego Jana Pawła II [FOTO]
Następny artykułWorsa po weekendzie znów będzie wicestarostą?