Strona główna Bez kategorii Marzenia do nieba, petycje do posłów

Marzenia do nieba, petycje do posłów

1

Marzą o miłości, przyjaźni, podróżach. A ich rodzice i opiekunowie – o bezpieczeństwie i szansach na samodzielność. Niepełnosprawni intelektualnie już po raz XV podczas Dnia Godności przeszli w barwnym pochodzie przez miasto i wysłali swoje marzenia do nieba. A opiekunowie zaapelowali do władz państwowych.

dg gł

Wspierani przez policję, z aktorami Teatru Bezdomnego i Orkiestrą Dętą z Żarowa na czele niepełnosprawni wraz z rodzicami, opiekunami, wolontariuszami, przyjaciółmi, parlamentarzystami, władzami miasta i powiatu maszerowali od Urzędu Miejskiego przez ulice Armii Krajowej, Wałbrzyską i Łukową do Rynku. W pochodzie wzięli udział podopieczni wielu placówek ze Świdnicy, Strzegomia i Świebodzic. Niemal wszystkie powstały dzięki determinacji rodziców, którzy od kilkudziesięciu lat walczą o prawo do godnego życia, opieki medycznej i edukacji dla swoich dzieci. – Osiągnęliśmy już bardzo wiele – mówiła w Rynku Ewa Kowalska, prezes świdnickiego koła Polskiego stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W powiecie świdnickim osoby niepełnosprawne intelektualnie w każdym wieku mają zapewnioną pomoc m.in. dzięki Ośrodkowi Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczemu, Ośrodek Samopomocy dla dorosłych, Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. – I jako jedno z nielicznych miast w Polsce Świdnica ma mieszkanie terapeutyczne, w którym dorośli niepełnosprawni uczą się samodzielnego życia – dodała Ewa Kowalska. Nie ma jednak prawie żadnych szans na pracę. – Brakuje nam Zakładu Aktywizacji Zawodowej. Co z tego, że nasze dorosłe dzieci na warsztatach zdobywają zawody, jak nic z tym nie mogą zrobić. A to wspaniali, sumienni ludzie, dla których praca jest szczególną wartością – przekonywała prezes. – A najbardziej brakuje nam systemowych rozwiązań opiekun i wsparcia dla niepełnosprawnych intelektualnie. To, co jest, wywalczyli rodzice przy wsparciu samorządowców. Bardzo jest nam potrzebne uregulowanie prawa.

Pomoc, jak co roku zresztą, zadeklarowali parlamentarzyści. A o sobie opowiadali sami bohaterowie Dna Godności. Ich talent można było także zobaczyć w pięknych pracach plastycznych i podczas występów artystycznych na Rynku.

/asz/

Poprzedni artykułEnergetyczny autobus w Świdnicy
Następny artykułCyrk bez zwierząt [KONKURS]