Strona główna Bez kategorii Festiwal Nauki pod znakiem sportu

Festiwal Nauki pod znakiem sportu

0

Już po raz XII Zespoł Szkół Mechanicznych w Świdnicy zorganizował Festiwal Nauki. Tym razem spotkania zdominował sport, a wśród gości byli m.in. Rafał Kubacki – judoka, wielokrotny mistrz Polski i olimpijczyk, Jerzy Mazur – kierowca rajdowy, Monika Garbacz – trener kobiecej piłki nożnej i sędzia z uprawnieniami UEFA.

IMG_5433

Rafał Kubacki

Wykład inauguracyjny  „Uprawianie sportu a styl życia młodzieży. Czy sport jest dobrym wychowawcą?” wygłosił  Piotr Cych, który przedstawiając wyniki najnowszych badań nad stylem życia młodzieży. Rafał Kubacki w swoim fantastycznym wykładzie „Ju-do moja droga” mówił o różnych stylach walki i o tym, że ju-do to łagodna droga prowadzą do sukcesu, o ile zna się zasady i mądrze się je stosuje. Jerzy Mazur, wałbrzyszanin, polski kierowca rajdowy i wyścigowy, w 1988 uczestniczył w wyścigu Paryż-Dakar, gdzie jadąc Starem 266 jako pierwszy Polak dojechał do mety i zajął 15. miejsce w tym prestiżowym rajdzie. W 1986 roku, na otwarciu Hungaroringu, zajął w Pucharze Przyjaźni 3. miejsce w Formule Easter. Założyciel jedynego w Polsce, a także w Europie, Muzeum Górnictwa i Motoryzacji.  W swoim wykładzie „Rajd Dakar oczami kierowcy rajdowego i wyścigowego” przedstawił wiele aspektów rajdu nieznanych dla przeciętnego kibica. Monika Garbacz w wykładzie „Postrzeganie piłki nożnej kobiecej przez nauczycieli WF” pokazała swoją drogę piłkarki , trenerki i sędziego w tej dyscyplinie sportu. Niezwykle zajmująco  przekonywała, że kobiety wcale nie są gorsze w tej grze niż mężczyźni.
Tadeusz Kandefer i Tomasz Mazur, pracownicy Ośrodka Dydaktycznego Parku Narodowego Gór Stołowych, stali goście festiwali w Świdnicy,  tym razem opowiedzieli  o 225 latach turystyki w Górach Stołowych, gdzie i lektyki onegdaj bywały, a teraz rozgościły się skutery, a góry wciąż stoją niezmienne , niewzruszone pomysłami słabego człowieka.
Festiwal zakończył emocjonujący pokaz umiejętności walki w stylu Kick- boxing oraz w boks w wykonaniu uczniów Bartłomieja Szubarta i Mateusza Lewandowskiego. Bartłomiej, uczeń klasy III ZSZ jest wicemistrzem świata z 2014r, Mistrzem Europy, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w kick boxingu. Natomiast Mateusz to debiutujący bokser Polonii Świdnica, wicemistrz Dolnego Śląska, uczeń klasy IC technikum. Sportowcy prezentowali swe umiejętności wraz z trenerami Arkadiuszem Kaczmarkiem i  Mariuszem Kucem.
Pomysłodawczyni i główna organizatorka Festiwalu to wieloletnia nauczycielka w ZSM,  Grażyna Kubiczek. Działania wsparły Adrianna Świder i pani Anna Foryś- Musik.

/ZSM, opr. red./

Poprzedni artykułCo grają w kinie Cinema 3D?
Następny artykułRekordowe Tradycje Stołu Wielkanocnego