Strona główna Bez kategorii Jak pomóc dzieciom z Donbasu i Ługańska?

Jak pomóc dzieciom z Donbasu i Ługańska?

16

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak spotkał się z Minister Spraw Wewnętrznych Teresą Piotrowską w sprawie sytuacji rodzin z dziećmi ewakuowanych z terenów ogarniętych działaniami zbrojnymi na Ukrainie. W spotkaniu uczestniczyła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Świdnica jest miastem, które jako jedno z pierwszych zadeklarowało chęć przyjęcia i opieki nad jedną z przybyłych do Polski rodzin.

dsc_0349

Podczas spotkania Minister Spraw Wewnętrznych przekazała Rzecznikowi Praw Dziecka informacje w zakresie podejmowanych przez Rząd RP działań zabezpieczających pobyt ewakuowanych rodzin z dziećmi na terytorium Rzeczpospolitej. Teresa Piotrowska w szczególności wskazała na podejmowane czynności gwarantujące należyte wsparcie socjalno-bytowe, pomoc w nauce języka polskiego, realizację przez małoletnich prawa do edukacji oraz prawa do opieki medycznej. Poinformowała również o podejmowanych krokach w celu jak najszybszego prawnego usankcjonowania pobytu przybyłych i ich społeczno-kulturowej asymilacji. Dziękując za wyrażenie gotowości na przyjęcie jednej z rodzin przez  Świdnicę, wyraziła nadzieję, że  więcej miast zadeklaruje chęć udzielenia wsparcia dla rodzin, które znalazły się w tej szczególnie trudnej sytuacji.

Świdnica od lat przyjmuje rodziny repatriantów z terenów byłego ZSRR, umożliwiając stałe osiedlenie i udzielając wsparcia w powrocie do normalnego życia. Podobnie będzie w przypadku rodziny ewakuowanej z obszaru objętego konfliktem. Wiadomo, że w takiej sytuacji szczególną opieką otoczyć należy zwłaszcza najmłodszych. – Dzieci objęte obowiązkiem szkolnym będą musiały zaadoptować się do zmian w nowym środowisku, pokonując m.in. bariery językowe. Wsparcie w tej kwestii zadeklarowało już Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” – zaznacza prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

 

/Biuro Rzecznika Praw Dziecka, UM w Świdnicy/

Poprzedni artykułRusza projekt „Biegowa Świdnica”
Następny artykułBajka o szczęściu