Strona główna Bez kategorii Przejęli władzę w Świdnicy

Przejęli władzę w Świdnicy [FOTO]

5

Są silną grupą, która coraz skuteczniej walczy o swoje prawa. Stanowią 27% mieszkańców. – Zostawimy miasto w takim stanie jak obecnie, a władzę, choć symboliczną, będziemy sprawować godnie – zapewniał Józef Daleszyński przewodniczący Rady Seniorów, odbierając z rąk prezydenta Wojciecha Murdzka i przewodniczącej Rady Miejskiej Joanny Gadzińskiej klucz do miasta. Od dzisiaj do 21 października Świdnicą rządzić będą seniorzy.

IMG_3707

Uroczystym pochodem wokół Rynku i galą w teatrze miejskim rozpoczęły się Dni Seniora, którym przyświeca hasło „Życie zaczyna się po 60-tce”. Sala wypełniona była po brzegi! – Jestem zaskoczona tak licznym udziałem seniorów. Wiele osób widzę po raz pierwszy – cieszyła się Monika Masłowska, która z ramienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej koordynuje wydarzenia. Do wspólnych działań włączyła się niedawno powołana uchwałą Rady Miejskiej  – Rada Seniorów i Urząd Miejski. Dzisiejszą galę poprzedził barwny – choć z powodu pogody pod parasolami – pochód, który poprowadziła Świdnicka Orkiestra Dęta pod dyrekcją Dariusza Piechowicza. Orkiestra rozpoczęła także uroczystości w teatrze, dając koncert znanych i lubianych przebojów. Na scenie wystąpiła grupa teatralna „Teatrzyk Zielona Gęś” z Domu Dziennego Pobytu z przedstawieniem „Moje marzenia, tęsknoty, wspomnienia”. Koncert uzupełniły grupy śpiewacze, „Seniorici” z Żarowa i „Ale Babki” z gminy Świdnica. Wśród gości byli obok seniorów przedstawiciele parlamentu, samorządów, organizacji pomocowych i policji. Obchody potrwają kilka dni, a wśród atrakcji m.in. grill z potańcówką, nordic walking i wycieczka.

W Świdnicy coraz większa liczba osób, które już zakończyły działalność zawodową, ma szanse realizować swoje pasje lub po prostu znaleźć przyjaciół. Od wielu lat działa Dom Dziennego Pobytu, gdzie seniorzy mogą zjeść obiad, spędzić czas na różnorodnych zajęciach i uzyskać poradę zdrowotną. W październiku po raz ósmy rok akademicki zainaugurował Uniwersytet Trzeciego Wieku, skupiający już ponad 200 studentów. W tym roku powołana została Rada Seniorów. Prężnie działają również organizacje kombatanckie.  – Myślę, że Świdnica ma bogatą ofertę dla seniorów, o którą w znacznej mierze zadbali oni sami. Europa się starzeje, seniorzy będą coraz większą grupą, dlatego na pewno trzeba tworzyć coraz więcej możliwości, by byli jak najdłużej aktywni – dodaje Monika Masłowska. Sami seniorzy za jedną z najpilniejszych potrzeb wskazują budowę Domu Spokojnej Starości.

/asz/

Poprzedni artykułNie miał odblasków. Zginął pod kołami
Następny artykułŚwidniccy mechanicy praktykowali w Niemczech