Strona główna Temat dnia Nie miał odblasków. Zginął pod kołami

Nie miał odblasków. Zginął pod kołami

11

Szedł niewłaściwą stroną nieoświetlonej jezdni, w ciemnym ubraniu, nie miał odblasków. 54-latka nie zauważyła kobieta, kierująca Renault Clio i doszło do potrącenia. Mimo wysiłków lekarzy pieszego nie udało się uratować. Policja apeluje, by dla własnego bezpieczeństwa przestrzegać nowych przepisów, nakazujących pieszym w terenie niezbudowanym zakładanie po zmroku elementów odblaskowych.

policja4

Do tragedii doszło 15 października o godzinie 22.15 na niezabudowanym i nieoświetlonym odcinku drogi w Jagodniku koło Świdnicy. Kobieta kierująca Renault najprawdopodobniej nie dostrzegła idącego brzegiem jezdni pieszego, który nie miał żadnych jasnych elementów na odzieży. Szedł również nieprawidłową stroną drogi. Po uderzeniu doznał licznych obrażeń i mimo szybkiej akcji pogotowia ratunkowego i starań lekarzy ze szpitala w Świdnicy, zmarł. 42-letnia kierująca była trzeźwa. Mimo że nie odniosła obrażeń, pozostała w szpitalu. Prawdopodobnie jest w szoku. Okoliczności wypadku ustalą policja i prokuratura.

Policja przypomina:

Od 31 sierpnia 2014 każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułMiller wierzy w Moskal-Słaniewską [FOTO]
Następny artykułPrzejęli władzę w Świdnicy [FOTO]