Strona główna Bez kategorii Warsztaty życia i przyjaźni. To już 15 lat!

Warsztaty życia i przyjaźni. To już 15 lat!

0

– Jeszcze my, rodzice, musimy się zmienić i nareszcie uwierzyć w nasze dzieci – z uśmiechem i wzruszeniem mówiła Ewa Kowalska do widzów, wypełniających po brzegi salę teatralną Świdnickiego Ośrodka Kultury. Dzieci mają 20, 30 i więcej lat. – Robimy wszystko, by były jak najbardziej samodzielne, czas więc trochę zwinąć ochronne skrzydła – dodała przewodnicząca świdnickiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Stowarzyszenie już od 15 lat prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.

wtz 4

Jeszcze w latach 60-tych, 70-tych osoby dorosłe niepełnosprawne intelektualnie po prostu nie istniały ani w świadomości władz krajowych, ani lokalnych. A ludzie bali się naszych dzieci. Tymczasem niepełnosprawność intelektualna to nie choroba, to stan. To my, rodzice od ponad 50 lat zabiegamy i walczymy o stworzenie warunków do życia w społeczeństwie dla naszych dzieci. Na szczęście mamy już wsparcie samorządów, dzięki którym możemy tworzyć kolejne placówki – podkreślała Ewa Kowalska. Warsztat Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie powstał 20 wrześniu 1999 roku. Wcześniej dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie nie było dosłownie nic. Warsztat stał się miejscem rehabilitacji medycznej i społecznej, miejscem, gdzie zawierane są przyjaźnie, gdzie można rozwijać talenty. Od początku wyróżniał się znakomitą kadrą terapeutów i opiekunów. – Tu są naprawdę wspaniali ludzie, którzy wciąż szukają nowych metod, zadań, wyzwań, by naszych 40-tu podopiecznych mogło jak najwszechstronniej się rozwijać – zapewnia Jadwiga Roniewska-Ciupiak, kierowniczka WTZ (pierwszą, wieloletnią szefowa była Jowita Klusik). W Mokrzeszowie zajęcia prowadzone są w pracowniach terapeutycznych: uspołeczniającej, stolarskiej, ślusarskiej, plastycznej, ceramicznej, krawieckiej, bukieciarsko-ogrodniczej, gospodarstwa domowego, relaksacji i psychorozwoju. Niepełnosprawni nie tylko uczą się umiejętności przydanych w samodzielnym życiu, ale także pracują. Co prawda nie jest to praca zarobkowa, ale wspaniałe wyroby rękodzielnicze są sprzedawane na kiermaszach. Środki pozyskane w ten sposób pozwalają na organizowanie licznych wyjazdów po Polsce i całej Europie. W WTZ ujawniło się wiele talentów. Prężnie działa teatr, który współpracuje m.in. ze stowarzyszeniem Anny Dymnej i teatrem Arka we Wrocławiu. Aktorzy są zapraszani na przeglądy, festyny. Warsztatowicze z powodzeniem konkurują w największym w Polsce przeglądzie twórczości osób niepełnosprawnych – GALERIONie. Wśród uczestników WTZ są także selfadwokaci – osoby, które uczestniczą w szkoleniach dotyczących m.in. praw człowieka.

W Polsce jest 600 warsztatów terapii zajęciowej, skupiającej 25 tysięcy dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. W powiecie świdnickim działają już trzy takie placówki. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym prowadzi obok WTZ w Mokrzeszowie także Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy i mieszkanie terapeutyczne. Są kolejne marzenia: o mieszkaniu rodzinnym i domu opieki.

Jak wielu przyjaciół mają osoby niepełnosprawne intelektualnie, można było się przekonać podczas dzisiejszej urodzinowej gali w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Obecni byli przedstawiciele parlamentu, samorządów,  licznych instytucji i służb mundurowych. Nie zabrakło sponsorów, którzy od lat wspierają działania WTZ. Wszyscy na zakończenie uroczystości uczcili 15-lecie przy imponujących tortach i poczęstunku.

/asz/

 

 

Poprzedni artykułUtrudnienia na Kolejowej zostają
Następny artykułZ powodów religijnych zabił żonę i siebie?