Strona główna Bez kategorii Seniorzy nie muszą być łatwym celem

Seniorzy nie muszą być łatwym celem

0

Ich ufność jest wykorzystywana niemal każdego dnia. Okradani na wnuczka, na elektryka, na urzędnika tracą oszczędności całego życia, a nawet zaciągają kredyty. Liga Kobiet Polskich i świdnicka policja przygotowały szkolenia dla seniorów. Są bezpłatne, ale chętnych jak na lekarstwo.

Podwieczorek dla seniora Galeria Świdnicka_18

Zdjęcie ilustracyjne

W sobotę, w biały dzień 82-latka wpuściła do domu dwie nieznane sobie kobiety. Obie udawały rehabilitantki, które za darmo chcą pomóc starszej pani. I gdy jedna wykonywała „masaż”, druga plądrowała mieszkanie. Pieniędzy nie znalazła, ale nie pogardziła biżuterią wartą 1500 złotych. Po obu złodziejkach jak niemal zawsze, nie ma śladu. – Nie ma tygodnia bez takiego zgłoszenia – mówi Robert Topolski z KPP w Świdnicy. – Mimo nieprzerwanej akcji informacyjnej, w mediach, domach opieki, kościołach ludzie wciąż dają się oszukiwać.

– Potrzeba nauczenia starszych ludzi, jak nie dać się nabierać, jest ogromna – podkreśla Elżbieta Dudziak, szefowa świdnickiej Ligi Kobiet Polskich. – Przez wiele lat wspólnie z policją prowadziłyśmy kursy samoobrony dla pań. Wiele z nich mówiło później, że zdobyta wiedza i umiejętności wiele razy ochroniły je przed napaściami.  Stąd także pomysł, by pomóc kolejnej zagrożonej grupie.

Liga wpisała szkolenie dla starszych osób do programu N.A.S.Z. Senior, na który pozyskała 30 tysięcy złotych z ministerstwa pracy i polityki społecznej. W ramach projektu prowadzone są szkolenia komputerowe, zajęcia z nordic walking i na basenie. Szkolenie „przeciw oszustom” z elementami samoobrony rozpocznie się na początku października. – Składać się będzie ze spotkania z policjantem, który opowie, co trzeba zrobić, by uniknąć oszustwa i straty tysięcy złotych oraz dodatkowo zajęć na sali gimnastycznej – wylicza Elżbieta Dudziak. – Mamy miejsce dla co najmniej 40 osób, tymczasem chętnych prawie nie ma. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu. Zapraszamy wszystkich seniorów (6o+), zajęcia są bezpłatne! 

Szczegółowe informacje o zapisach pod numerem telefonu 664 18 63 13. Można również bez zapisów przyjść nas spotkania w Komendzie Powiatowej Policji przy ulicy Jagiellońskiej w Świdnicy. Szkolenia zostaną przeprowadzone 2, 9 i 16 października o godzinie 16.00.

/asz/

Poprzedni artykułŚwidniccy rugbyści powalczyli w Bolesławcu
Następny artykułMają liderów do powiatu