Strona główna Temat dnia 25 lat Mszy Pojednania w Krzyżowej

25 lat Mszy Pojednania w Krzyżowej

5

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego od 25 lat wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego w szczególności poprzez liczne międzynarodowe projekty młodzieżowe o tematyce historycznej, społeczno-politycznej i kulturalnej.

 Helmut Kohl in Krzyzowa (Polen)

Krzyżowa (dawniej Kreisau) jest miejscem historycznych spotkań Kręgu z Krzyżowej, grupy opozycyjnej w stosunku do narodowo-socjalistycznej dyktatury. Krzyżowa jest również miejscem polsko-niemieckiej Mszy Pojednania. Jest więc kluczowymi symbolicznym miejscem dla pojednania polsko-niemieckiego i porozumienia europejskiego.

12 listopada 2014 roku obchodzimy dwudziestą piątą rocznicę historycznej Mszy Pojednania, podczas której Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko-niemieckiego pojednania.

Uroczystości rozpoczniemy od nabożeństwa ekumenicznego, by symbolicznie w imieniu Polaków i Niemców podziękować za dar wolności i pojednania oraz modlić się w intencji pokoju oraz pojednania dla wszystkich narodów Europy. Nabożeństwu przewodniczyć będzie Arcybiskup Alfons Nossol, który przed 25 laty celebrował Mszę Pojednania w Krzyżowej – zapowiadają organizatorzy.

W tym samym dniu otwarta zostanie wystawa „Odwaga i Pojednanie” poświęconą niełatwej drodze Polaków i Niemców do pojednania i partnerstwa w Europie. – Wystawa ta ma nie tylko upamiętniać kolejne wydarzenia i etapy historycznych przemian, ale przede wszystkim w nowoczesnej, atrakcyjnej edukacyjnie formie, zachęcić młodych ludzi do rozmowy o historii swojej i stosunków polsko-niemieckich – zapowiadają organizatorzy.

Trzecim elementem upamiętniającym wydarzenia sprzed 25 lat będzie międzynarodowa konferencja pt. „25 lat polsko-niemieckiego pojednania. Znaczenie dla Europy i przykład dla świata”.

Aktualne informacje związane z wydarzeniem oraz szczegóły programu będą na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej Fundacji „Krzyżowa”: www.krzyzowa.org.pl

Poprzedni artykułNowa aplikacja Pango ułatwi parkowanie kierowcom
Następny artykułZdrowie ma smak już w ten weekend