Strona główna Magazyn Turystyka Znanenieznane.pl: Naturalnie w Lipnie

Znanenieznane.pl: Naturalnie w Lipnie

0

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Lipno w województwie opolskim jest fragmentem krajobrazu naturalnego i kulturowego wartym zobaczenia. Podlega ochronie ze względu na walory widokowe, przyrodnicze i estetyczne. Zdecydowanie najpiękniejszą częścią jest ogród dendrologiczny. To najstarsze, bo aż 200-letnie arboretum w Polsce.

glaznarzutowy_Details-0

Ogród jest najcieplejszym miejscem Opolszczyzny, a śródleśne położenie ogrodu sprawia, że rosnące tu rośliny są osłonięte od mrozu i wiatru. To sprawia, że rośnie tutaj wiele egzotycznych drzew i krzewów azjatyckich, amerykańskich oraz południowoeuropejskich. Do najciekawszych należy ambrowiec amerykański, azalia japońska, grójecznik japoński, różanecznik fioletowy, mahonia pospolita. Bardzo dużym walorem arboretum jest zapach ambrowca amerykańskiego. Na terenie całego parku jest wiele stawów, przy których żyją orzeł bielik, bocian czarny, perkozy, łabędzie i dzikie kaczki.

Na terenie całego obiektu są wyznaczone przez tułowickie nadleśnictwo szlaki przyrodniczo-dydaktyczne, które można przemierzyć pieszo, jednak ciekawą opcją, często wybieraną przez turystów jest pokonanie ich rowerem. Szlak jest bardzo ciekawy, ponieważ napotyka się na nim wiele ciekawych obiektów.

Znajduje się tutaj wiele pomników przyrody takich jak zasadzony w 1782 r. żywotnik olbrzymi, wielki jałowiec wirginijski, różaneczniki, a także 200-letni tulipanowiec, głazy narzutowe oraz kilka ciekawych zabytkowych obiektów np. Kapliczka Pustelnika, Źródło Fryderyka, Brama Niemodlińska czy uroczysko Piekiełko. Znajduje się tutaj też zabytkowy odremontowany i czynny basen wybudowany przed Olimpiadą w Berlinie.

Historia, legendy

Park dendrologiczny założony został około 1783 r. przez Jana Nepomucena Karola Praschma, właściciela dóbr Niemodlińskich. Przed stu laty jego alejkami przechadzała się śląska arystokracja, a po kanałach i stawach pływały gondole.

Co można tam robić?

  • Najciekawiej jest przemierzyć wszystkie ścieżki rowerem zatrzymując się po kolei przy każdym zabytkowym obiekcie lub pomniku przyrody.
  • Wybrać się ścieżkami na spacer, albo usiąść przy jednym z pięknych stawów i zorganizować sobie piknik.
  • Zatrzymać się przy jednym ze stawów, który porasta dziesiątki lilii wodnych.

Czego nie wolno pominąć?

  • Początkowej i zarazem najatrakcyjniejszej części trasy – parku dendrologicznego. Prócz opisanych powyżej egzotycznych roślin spowitych kuszącym zapachem ambry znajduje się tutaj mała soczysto-zielona polana, na której żyje mnóstwo skaczących małych żabek.
  • Głazu narzutowego znajdującego się na ścieżce. Głaz to pomnik przyrody nieożywionej, pozostałość zlodowacenia (obwód 851 cm).
  • Zabytkowej drewnianej Kapliczki Pustelnika położonej wśród sosen z czworoboczną latarnią-dzwonnicą. Legenda mówi, że została ona zbudowana przez francuskich emigrantów, którzy w okresie rewolucji francuskiej 1789 r. znaleźli tutaj schronienie. Wiosną i latem w tym miejscu odbywają się nabożeństwa.
  • Zabytkowej studni Źródełko Fryderyka. To pozostałość po najdawniejszych XVIII-wiecznych założeniach krajobrazu parkowego.
  • Uroczyska Piekiełko – jest pozostałością po urządzeniach parkowych z XVIII w. Był tam zespół kanałów i wysp będących miejscem pełnych atrakcji przechadzek, tajemne przejścia do miejsc zwanych Niebem, Piekłem, na Pola Elizejskie oraz przejażdżek gondolą.
  • Bramy Niemodlińskiej znajdującej się między ścianą lasu, a ogrodzeniem basenu.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu

portal znanenieznane.pl

Poprzedni artykułKolarski Memoriał Pawła Sosika
Następny artykułEmpik poleca: Kot w butach [KONKURS]