Strona główna Bez kategorii II Zjazd Świdniczan rozpoczęty

II Zjazd Świdniczan rozpoczęty [FOTO I PROGRAM]

6

Tysiąc osób odebrało identyfikatory II Zjazdu Świdniczan. Spotkanie dawnych i obecnych mieszkańców miasta rozpoczęło się 21 sierpnia i potrwa do niedzieli, 24 sierpnia.

katarzis (3)

Największe światowe przeboje – koncert Studia Artystycznego Katharsis na świdnickim Rynku

Każdego dnia zjazdu organizatorzy zapraszają do Rynku na koncerty, degustacje do kilku restauracji, a zarejestrowanych uczestników na wycieczki. Większość wydarzeń otwarta jest dla wszystkich chętnych. Na finał, w niedzielę, wystąpi zespół More Wine Please, zwycięzca tegorocznej Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Wyjątkowo, podobnie jak przed rokiem, zapowiada się sobotni koncert przebojów polskiej muzyki w wykonaniu młodych zdolnych artystów związanych ze Świdnicą, który zakończy pokaz fajerwerków.

 Kumulacja wydarzeń zjazdowych przypadnie na sobotę, kiedy zostanie otwarta ścieżka biegowa nad zalewem Witoszówka, a w Rynku czekać będą atrakcje na Festynie Dzika i Karpia Dolnośląskiego. Także dzień później świdniczanie będą mieli do wyboru wiele ciekawych propozycji. W ramach zjazdu zaplanowano nabożeństwa w intencji wszystkich świdniczan, które zostaną odprawione w niedzielę o godz. 10.00 w katedrze, Kościele Pokoju i cerkwi p.w. św. Mikołaja. Po mszy w katedrze, ok. godz. 11.15organizatorzy zapraszają do wspólnego zdjęcia świdniczan na placu przed katedrą. W południe warto wybrać się  do Rynku na prezentację regimentów w ramach Rekonstrukcji Historycznych Bitew.

katarzis (4)

 Recepcja zjazdu została ulokowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. Franciszkańskiej. Będzie czynna w następujących terminach i godzinach:

22 sierpnia, piątek – godz. 9.00-20.00

23 sierpnia, sobota – godz. 9.00-20.00

24 sierpnia, niedziela – godz. 9.00-14.00

Zdjęcia Łukasz Kufner:

PROGRAM:

Piątek, 22 sierpnia 2014 r.

10:00-13:00 – Możliwość zwiedzania stacji edukacji ekologicznej wraz z jaskinią nietoperzy w Nadleśnictwie w Świdnicy (wyłącznie z identyfikatorami zjazdu)

16:00-18:00 – Koncert bluesowy Marek „Makaron” Motyka & Ryszard „Rico” Rajca

Oryginalne połączenie dźwięków korzennego bluesa z tekstami starych pieśni ludowych z okolic Dolnego i Górnego Śląska. Organizator: Bytomska Spółdzielnia Socjalna z Odziałem w Świdnicy. Miejsce: dworzec PKP Świdnica Miasto

17:00 – „Jubilat i jego przyjaciele”

Parada, animacje taneczne inspirowane folklorem. Organizatorzy: Stowarzyszenie Miłośników Tańca „,Jubilat”, Stowarzyszenie Motocyklowe Rider Świdnica, Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna Świdnica. Miejsce: Rynek.

18:00-20:00 Koncert galowy – międzynarodowe widowisko taneczne – gospodarz Zespół Pieśni i Tańca Jubilat, miejsce: scena, Rynek

 Stragan Kultury na II Zjeździe Wszystkich Świdniczan – Tutejsi!

Zespół folklorystyczny COMPAGNIA D’ARTE POPOLARE z San Giuliano, del Sannio-Molise Campobasso, Włochy.

Widowisko realizowane ramach projektu NCK Warszawa Programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży „Tutejsi”, czyli Stragan Kultury w Małym Mieście. IV edycja.  Choreograficzna Szkoła Tańca z Iwano-Frankowska.

20:00 – Oficjalne otwarcie Zjazdu Świdniczan przez Prezydenta Miasta. Miejsce: scena, Rynek

20:30-22:00 – Koncert Folkowy „Przysłowianka”

Koncert oparty znanych melodiach ludowych i nowych autorskich kompozycjach autorstwa Dariusza Jarosa i Tadeusza Szarwaryna wykonywanych przez dzieci i młodzież pracowni muzycznej „Świat Rozdźwięków” działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. Wokalistom zaakompaniuje „Folk-Band” pod kierownictwem Dariusza Jarosa. Miejsce: scena, Rynek

Od 18:00 do zamknięcia lokalu – Spotkania w restauracjach

Sobota, 23 sierpnia 2014 r.

10:00 – Inauguracja ścieżek biegowych nad Zalewem Witoszówka. Miejsce: zalew Witoszówka

Bieg inaugurujący Ścieżkę Biegową wokół Zalewu Witoszówka. Hasło przewodnie akcji to: „Biegiem po Świdnicy – żebyś biegał cały rock”. Partnerem głównym jest Polskie Radio Wrocław, które patronuje akcji na całym Dolnym Śląsku. Ścieżka Biegowa będzie oznaczona tablicami informacyjnymi i dystansowymi oraz odpowiednio przygotowana.

PROGRAM BIEGU

10.00-10.10 – Uroczyste otwarcie Ścieżki Biegowej „Biegiem po Świdnicy – żebyś biegał cały rock”

10.10- 11.00 – BIEG GŁÓWNY – dla dorosłych w każdym wieku i młodzieży. Bieg o charakterze rekreacyjno-sportowym. Każdy jest zwycięzcą. Do wyboru od  1 do 3 okrążeń po 1577 m.

11.00- 11.20 – BIEG KRASNALA – bieg dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym i dzieciom pierwszych klas SP

11.20- 11.30 – uroczyste zakończenie biegu

10:00-16:00 – Planetarium. Miejsce: teatr miejski, Rynek

11:00-12:30 – Warsztaty taneczne inspirowane folklorem, animacje

Choreograficzna Szkoła Tańca z Iwano-Frankowska, Zespół folklorystyczny COMPAGNIA D’ARTE POPOLARE z San Giuliano, del Sannio-Molise Campobasso, Włochy. Miejsce: Rynek

12:00-18:00 – Festyn Rodzinny „Święto Dzika i Karpia Dolnośląskiego”

W programie m.in.: jarmark, pokazy  kowalskie, bicie monet, degustacje dziczyzny, pokazy myśliwych, degustacje ryby, pokazy rybactwa, regionalni producenci z obszaru Doliny Baryczy, gry i zabawy dla dzieci, 90 lat z leśnikami” – gry, zabawy, konkursy, leśna ścieżka zmysłów, prezentacje ekologiczne, malowanie na drewnie. Współorganizatorzy: Stawy Milickie SA, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Świdnica, Nadleśnictwo Milicz. Miejsce: Rynek

16:00-17:00 – Koncert Świdnickiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Kacpra Biruli. Miejsce: scena, Rynek

18:00-20:00 – „Wspomnijmy radosne powojenne chwile z roztańczonym Kręgiem” – występy zespołów Krąg, Mokrzeszów, Mała Świdnica. Miejsce: scena, Rynek

20:00 – 20-lecie partnerstwa Świdnica – Police nad Metuji. Miejsce: scena, Rynek

20:30-22:00 – Koncert Przebojów Polskiej Piosenki

Widowisko muzyczne z udziałem młodzieży świdnickiej odnoszącej sukcesy na scenie muzycznej naszego kraju i nie tylko. Tegoroczna edycja ukaże pokoleniowość i ponadczasowość polskiej piosenki, dzięki czemu po raz kolejny zaprezentujemy wielkie polskie przeboje w wykonaniu świdnickiej młodzieży z towarzyszeniem zespołu muzyków pod kierunkiem Dariusza Jarosa. Miejsce: scena, Rynek

22:00 – pokaz sztucznych ogni

Od 22 do zamknięcia lokalu – Spotkania w restauracjach

Niedziela, 24 sierpnia 2014 r.

10:00 –Msza św. w intencji wszystkich świdniczan. Miejsce: katedra świdnicka;

Nabożeństwo w intencji wszystkich świdniczan. Miejsce: Kościół Pokoju;

Eucharystia w intencji wszystkich świdniczan. Miejsce: Cerkiew przy ul. Waleriana Łukasińskiego.

11:00-11:15 – Wspólne zdjęcie wszystkich świdniczan. Miejsce: plac Jana Pawła II przed katedrą

12:00 – Rekonstrukcje historycznych bitew – prezentacja regimentów. Miejsce: Rynek

16:00 – Grill Wszystkich Świdniczan. Miejsce: Ośrodek Sportu i Rekreacji

Na Grilla Wszystkich Świdniczan organizatorzy zapraszają każdego zarejestrowanego uczestnika zjazdu.

17:00 – Rekonstrukcje bitew historycznych. Miejsce: Flesza Nowomłyńska, obozowisko na terenie OSiR-u

18:00 – Świdniczanie żegnają balon Świdnicy przed wylotem na Puchar Gordona Bennetta. Miejsce: OSiR

19:00-20:30 – Koncert More Wine Please/Rynek

                                              katarzis (23)

II Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan (21-24 sierpnia 2014 roku) to wielkie spotkanie wszystkich, obecnych i byłych mieszkańców Świdnicy. Zapraszamy tutaj także przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu azyl w l. 50. i 60. XX w., Żydów, którzy wyjechali w latach 50. i którzy zostali zmuszeni do emigracji po r. 1968, Polaków, którzy opuścili miasto w latach 70. i 80., Rosjan, którzy urodzili się tu w rodzinach pracujących dla wojsk Armii Radzieckiej, tych, którzy w poszukiwaniu pracy wyemigrowali w XXI w.

Organizatorami II Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan są Świdnicki Ośrodek Kultury, Miasto Świdnica oraz Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”.

Poprzedni artykułCo grają w kinie?
Następny artykułUkraina, Włochy i Polska razem do tańca!