Strona główna Bez kategorii Bony dla bezrobotnych i pracodawców

Bony dla bezrobotnych i pracodawców

1

Dodatkowe 200 tysięcy złotych trafiło do Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy na nowe formy wsparcia bezrobotnych i pracodawców. Do wyboru jest szereg bonów i grantów, które można otrzymać np. na telepracę, zmianę miejsca zamieszkania, staż, utworzenie nowego miejsca pracy czy szkolenia. -Ten rok traktujemy testowo, ale mam nadzieję, że nowe formy znajdą zainteresowanie – mówi Tadeusz Kotlarski, dyrektor PUP-u.

pup2

Bony wprowadziła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia. – To efekt nowej polityki ministerstwa, które stawia na skuteczność. I my z tej skuteczności będziemy rozliczani – tłumaczy dyrektor. Bony to konkretne wsparcie finansowe. Np. bon zatrudnieniowy oznacza refundację kosztów zatrudnienia pracownika przez rok w wysokości 823,60 zł miesięcznie, bon stażowy to 600 zł na pół roku dla stażysty na dojazdy i 1500 zł jednorazowej premii dla pracodawcy. – I te ostatnie cieszą się na ten moment zainteresowaniem. Nabór wniosków ogłosiliśmy w połowie lipca i pierwsze dotyczą właśnie stażów. Bardzo polecamy bony szkoleniowe, które pozwolą pracodawcy zupełnie za darmo przeszkolić pracowników np. na nowe miejsca pracy – dodaje Tadeusz Kotlarski. Czy każda z oferowanych form znajdzie chętnych, trudno przewidzieć. Niemal każde wsparcie niesie dla pracodawcy konieczność zatrudniania także po ustaniu pomocy, co wielu może zniechęcać. – Ale przecież nam o to chodzi, żeby wspierać trwałe zatrudnienie, a nie bez żadnego efektu pomagać pracodawcy – tłumaczy dyrektor. Nie wiadomo, czy znajdą się chętni na bon na zasiedlenie. Każdy, kto znajdzie pracę daleko od miejsca zamieszkania (co najmniej 80 km), może jednorazowo otrzymać 200% średniego wynagrodzenia. – Z naszych doświadczeń wynika, że dużej mobilności wśród poszukujących pracy nie ma, ale nie można nic wyrokować. Ten rok to dla nas test, zobaczymy, co cieszy się największym powodzeniem. Na każdą formę mamy zabezpieczone środki, ale nie są sztywno przypisane do zadań. Będziemy je kierować tam, gdzie będą najbardziej potrzebne.

Sytuacja na rynku pracy zdecydowanie się poprawiła. Bez pracy w powiecie świdnickim jest 6 800 osób, to niemal tyle, ile w najlepszym roku 2008. Stopa bezrobocia to 12,7%.

Sprawdź, na co można otrzymać wsparcie:

 

Druki wniosków dostępne są tu:  http://www.praca.swidnica.pl/bip/menu-przedmiotowe/wzory-dokumentow