Strona główna Bez kategorii Uwaga: Zmiany na ulicy Westerplatte

Uwaga: Zmiany na ulicy Westerplatte [FOTO]

28

Przejście dla pieszych w nowym miejscu, prawie 40 miejsc parkingowych i pasy ruchu tylko po jednym w obu kierunkach. Od piątku, 16 maja obowiązują nowe zasady na fragmencie ul. Westerplatte w Świdnicy, od ul. Zygmuntowskiej do ronda. Kierowcy i piesi na razie mają kłopot z odnalezieniem się w nowych warunkach, ale zmiany powinny zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę.

ul Westerplatte 0

Już od środy zaczęło się wprowadzanie zmian, które przede wszystkim mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Zamknięte zostało najbliższe przejście dla pieszych, wiodące do Galerii Świdnickiej (do czasu usunięcia pasów zostało odgrodzone metalowymi barierkami). Nowe wyznaczono na wprost wejścia galerii. Jest także o prawie połowę krótsze i wyraźnie oddzielone plastikowymi wysepkami przy brzegach jezdni. Zmiany poprzedziło badanie natężenia ruchu. Jak ustalił departament komunikacji Urzędu Miejskiego, 55% pieszych i tak nie korzystała z przejścia, skracając sobie drogę w niedozwolonym miejscu. Tym samym ludzie narażali się na poważne niebezpieczeństwo. Ponadto aż 80% osób po pasach przechodziło tylko po to, by dotrzeć do galerii.

Bardzo ważnym argumentem za wprowadzeniem zmian była długość przejścia. Piesi mieli do pokonania ponad 14 metrów, a dwa pasy ruchu w każdą stronę skłaniały kierowców do brawurowej jazdy. Teraz przejście ma nieco ponad 7 metrów, a wolniejszy ruch pojazdów wymusza zawężona jezdnia. Właściciele samochodów także skorzystają na zmianach. Po obu stronach jezdni wyznaczono 38 bezpłatnych miejsc parkingowych, na których nie zostanie wprowadzone ograniczenie czasu postoju.

Wprowadzenie zmian nie pociągnęło za sobą dodatkowych kosztów. Wiekszość prac wykonano w ramach pozimowego odnawiania oznakowania jezdni.

Nowa organizacja była możliwa po zmianie statusu ulicy Westerplatte z drogi wojewódzkiej na gminną (na odcinku od placu Wolności do ronda przy ul. Towarowej). Niestety, mimo że ruch ciężarówek w tym miejscu został w ostatnich latach ograniczony o 90%, nadal pojawiają się tu TIR-y. Miasto od półtora roku prowadzi rozmowy z Urzędem Marszałkowskim o wprowadzenie znaków, które cały ciężki transport wyeliminują z tej części miasta i przekierują w ulicę Towarową.

asz

Poprzedni artykułFestiwal Reżyserii Filmowej: Rusza wydawanie wejściówek
Następny artykułCztery bramki Polonii, Promień na kolanach