Strona główna Bez kategorii Festiwal Reżyserii Filmowej: Rusza wydawanie wejściówek

Festiwal Reżyserii Filmowej: Rusza wydawanie wejściówek

1

„Ostatnie piętro” Tadeusza Króla, „Ida” Pawła Pawlikowskiego,”Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa, „Układ zamknięty” Ryszarda Bugajskiego i „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy te filmy biorą udział w konkursie głównym Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Święto kina rozpocznie się 1 czerwca i potrwa sześć dni. 

Artur Żmijewski

Artur Żmijewski, tegoroczny laureat Kryształowego Dzika

Wojciech Wójcik, który odkrył „mroczne oblicze” Artura Żmijewskiego, będzie kolejnym z laureatów 7. FRF. Reżyser, uchodzący za specjalistę kina sensacyjnego, odbierze nagrodę specjalną – Kryształowego Dzika za całokształt twórczości. Wójcik jest twórcą takich filmów jak: Karate po polsku, Trójkąt Bermudzki, Trzy dni bez wyroku, Tam i z powrotem, a także kultowego serialu Ekstradycja. Przed nim laureatami Kryształowego Dzika byli: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz oraz Janusz Zaorski.

Doroczne filmowe święto Świdnicy rozpocznie się 1 czerwca. Potrwa sześć dni. Projekcje filmowe, recitale oraz spotkania z artystami, będą miały miejsce w Cinema 3D, teatrze miejskim oraz w plenerze. Pokazanych zostanie około 60 filmów. W pierwszym dniu festiwalu, przypadającym na święto dzieci, specjalnie dla nich zorganizowane zostaną zabawy w Cinema 3D, a znani artyści i mieszkańcy Świdnicy, będą czytali dla maluchów opowiadania, wiersze i bajki.

Twarzą tegorocznego festiwalu będzie Artur Żmijewski, aktor niezwykle lubiany i ceniony zarówno przez publiczność, jak i reżyserów. Jednocześnie trafi do niego nagroda Kryształowy Dzik,  przyznawana za twórczą współpracę aktora z reżyserem. Wcześniej laureatami tego wyróżnienia zostali: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki, Janusz Gajos i Małgorzata Kożuchowska.

W czwartek 22 maja o godz. 12.00 rozpocznie się wydawanie wejściówek na 7. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy. Podobnie jak w ubiegłym roku bezpłatne bilety na seanse i festiwalowe gale będą do odbioru pod wieżą ratuszową, gdzie przygotowane zostaną specjalne stanowiska.

7FRF program

Na tegoroczne święto filmu jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 4 wejściówki na jeden film, połączony ze spotkaniami z reżyserami i aktorami, którzy przyjadą do Świdnicy. Będzie można również zdobyć podwójne zaproszenia na festiwalowe gale. Podczas uroczystości otwarcia 7. FRF, którą poprowadzą Anna Samusionek i Janusz Chabior, nagrody specjalne otrzymają reżyser Janusz Wójcik i aktor Artur Żmijewski. Galę w teatrze miejskim uświetni Mariusz Kiljan z koncertem zatytułowanym „Dwadzieścia najśmieszniejszych piosenek na świecie”. Podczas gali kończącej festiwal  statuetką Złotego Dzika zostanie uhonorowany najlepszy reżyser tegorocznej edycji FRF. W części artystycznej zobaczymy Krystynę Podleską– znaną szerokiej publiczności głównie za sprawą filmu „Miś”- w monodramie „ Mój boski rozwód” w reż. Jerzego Gruzy.

W sumie do festiwalowej publiczności trafi około 20 tys. wejściówek. Rok temu, tylko w  pierwszym dniu wydawania biletów, świdniczanie odebrali aż 7649 wejściówek .  Darmowe bilety – podobnie jak w latach ubiegłych – ważne będą do 15 minut przed  rozpoczęciem seansu. Po tym czasie organizatorzy nie zagwarantują miejsc.  Rezerwacji wejściówek będzie można dokonywać także drogą mailową od soboty 24.05 pod adresem: [email protected]

Do  środy 21 maja organizatorzy czekają na zgłoszenia wolontariuszy chętnych do współpracy podczas 7. FRF. Wszystkie zainteresowane osoby mogą się zgłaszać do świdnickiej Informacji Turystycznej.

Filmy konkursowe

„Ostatnie piętro”, reżyseria Tadeusz Król

Derczyński – kapitan Wojska Polskiego, może budzić sympatię, a jego życie wydaje się spokojne i harmonijne. Jednak budzące domysły dziwne zbiegi okoliczności i realne zagrożenie doprowadzają kapitana na skraj wyczerpania psychicznego.

„Ida”, reżyseria Paweł Pawlikowski

Bohaterką jest Anna, sierota od dawna wychowywana w klasztorze. Zanim dziewczyna przyjmie śluby i zostanie zakonnicą spotyka Wandę, która mówi Annie, że jest Żydówką. Obie kobiety rozpoczynają podróż nie tylko by odkryć tragiczną historię rodziny…

„Dziewczyna z szafy”, reżyseria Bodo Kox

Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka, jego zamkniętego w sobie, chorego brata Tomka i nieufnej wobec otoczenia młodej Magdy.

„Układ zamknięty”, reżyseria Ryszard Bugajski

Historia trzech prężnie działających biznesmenów, którzy padają ofiarą misternie uknutej intrygi na wysokich szczeblach wymiaru sprawiedliwości.

„Chce się żyć”, reżyseria Maciej Pieprzyca

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, wzruszająca historia Mateusza, który wbrew poważnej chorobie podejmuje poruszającą walkę o godność i szczęście.