Strona główna Bez kategorii Psy w Cinema 3D

Psy w Cinema 3D [WYGRAJ BILET]

1

Psy to jedno z największych zaskoczeń i wydarzeń roku 1993. Film kontrowersyjny i budzący sprzeczne emocje: obsypany nagrodami na gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, laureat Złotej Kaczki i jednocześnie oskarżany przez część krytyki o nadmierną brutalność, wulgarny język, nihilizm i szarganie świętości.

PSY

Film pod koniec lat 90-tych był uwielbiany przede wszystkim przez młodą widownię, która zmęczona martyrologią i „styropianem”, w granym przez Bogusława Lindę byłym esbeku Franzu Maurerze, twardzielu z zasadami, zobaczyła swojego bohatera, mocnego człowieka na trudne czasy.

Psy to postkomunistyczne kino moralnego niepokoju, gdzie połączenie schematów amerykańskiego filmu policyjnego z polskimi realiami (komisje weryfikacyjne, palenie esbeckich teczek, rosnąca w polityczną siłę rola Kościoła) stworzyło ekranowe lustro, w którym odbiły się problemy wczesnej fazy rodzimej transformacji. Z dzisiejszej perspektywy ta historia o byłych esbekach, którzy próbują się odnaleźć w rzeczywistości III RP, jest jednym z najważniejszych filmów lat 90., najlepszym filmowym świadectwem czasów transformacji, w którym odbija się „szok wolności” i poczucie braku oparcia.

Nie bez powodu Andrzej Wajda, obserwując entuzjastyczne reakcje młodej widowni na gdyńskim festiwalu, powiedział, że ich reżyser wie o tej publiczności coś więcej. Na pewno wiedział o jej rozczarowaniu nową rzeczywistością, która okazała się nie lepsza od starej, a pod wieloma względami bardzo ją przypominała. Co owi młodzi – dzisiejsi 30 i 40-latkowie – zobaczą w Psach po 20 latach? Czy te straciły swoją drapieżność czy też gryzą równie mocno i z tą samą siłą obszczekują także współczesny świat – przekonamy się już w maju.

Dla miłośników kina Pasikowskiego i gry aktorskiej Bogusława Lindy mamy dobrą wiadomość. Już za tydzień w świdnickim kinie Cinema 3D zaplanowano pokaz specjalny filmu Psy, który w roku 2012 przeszedł rekonstrukcję cyfrową obrazu i dźwięku.

Pokaz specjalny filu Psy zaplanowano w dniach 23-25 maja o 19:15 w Cinema 3D.

Dla Czytelników portalu Swidnica24.pl mamy do rozdania 3 pojedyncze bilety na film. Aby je zdobyć wystarczy odpowiedzieć na dwa proste pytania:

Podczas, której edycji twarzą Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy był Bogusław Linda?

W jakich dniach zaplanowano 7. edycję Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy?

Na odpowiedzi czekamy do 21 maja do godziny 20.00 pod adresem [email protected] W tytule wiadomości prosimy wpisać „Psy”. Prosimy również o podanie imienia i nazwiska oraz numer telefonu.

Poprzedni artykułBudżet obywatelski: Twój głos ma znaczenie
Następny artykułFestiwal Reżyserii Filmowej: Rusza wydawanie wejściówek