Strona główna Wydarzenia Żarów OSP Wierzbna w Krajowym Systemie Ratownictwa

OSP Wierzbna w Krajowym Systemie Ratownictwa

0

Starania o wpis do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego trwały prawie czternaście lat. W tym czasie jednostka została wyposażona w specjalistyczny sprzęt przeciwpożarowy, a druhowie zdobyli niezbędne kwalifikacje, doświadczenie i umiejętności. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Wierzbnej w niedzielę, 18 maja zostali włączeni do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Dołączyli w ten sposób do elity polskiej służby ratowniczej.

strażacy Wierzbna jedynka jpg_800x530

– Straże Pożarne, które są włączone do Krajowego Systemu to te, które mają najlepszych ludzi i najlepszy sprzęt. Z jednej strony to nobilitacja dla jednostki, a z drugiej o wiele większa odpowiedzialność i potrzeba o wiele większego zaangażowania. Jednostka Ochotniczych Straży Pożarnych z Wierzbna to jednostka z dobrym potencjałem osobowym i dobrze wyposażonym sprzętem samochodowym i ratowniczym – podkreślał komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Świdnicy Tomasz Szuszwalak.

 W Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego działają aż trzy jednostki strażackie z terenu gminy Żarów. Ostre kryteria doboru, jakie stawia przed ochotnikami Krajowy System spełniły dotąd Żarów, Pożarzysko i Imbramowice. Do grona tych najlepszych dołączyli również strażacy z Wierzbna. To równorzędnie ze Strzegomiem, gdzie w Krajowym Systemie funkcjonują również cztery jednostki. Ale mniej od gminy Świdnica, tutaj trzy jednostki są włączone do systemu oraz Marcinowic i Jaworzyny Śląskiej, które mają po dwie jednostki w KSRG. – Wspólne starania o włączenie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Wierzbna do Krajowego Systemu trwały prawie czternaście lat. W tym czasie, to oni sami własnymi rękoma budowali remizę strażacką, wyposażali izbę strażacką, dbali o sprzęt oraz mundury i byli na każde wezwania. Włączenie do Krajowego Systemu jest ukoronowaniem waszego wysiłku – gratulował druhom burmistrz Leszek Michalak.

 Przyjęcie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej do struktur Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego to decyzja Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej generała brygadiera Wiesława Leśniakiewicza. Tak podpisaną decyzję na ręce prezesa jednostki z Wierzbnej Stanisława Pilarczyka oraz naczelnika Jerzego Łuckosia złożył Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej z Wrocławia Andrzej Szcześniak. – Ośmiu moich poprzedników dążyło do tego, aby OSP Wierzbna mogła stać się jedną z tych jednostek. Przez lata pozyskiwaliśmy nowy sprzęt i zdobywaliśmy doświadczenie, dzięki którym spełniło się nasze marzenie. Zostaliśmy przyjęci do grona profesjonalistów, a dzięki temu będziemy mogli skuteczniej nieść pomoc ofiarom wypadków. Dziękuję sponsorom, którzy wspierali nasze działania i wszystkim druhom – mówił podczas uroczystości Stanisław Pilarczyk, prezes jednostki z Wierzbna.

 Uroczystość włączenia OSP Wierzbna w struktury Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego była również okazją do wręczenia odznaczeń strażakom. Otrzymali je Grzegorz Opioła, Grzegorz Kudas, Kamil Hollinger, Tomasz Maciuszek i Michał Cieślik. Specjalne odznaczenie resortowe Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymał również Marek Dyduch, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, od początku zaangażowany w pomoc i wsparcie dla druhów z Wierzbnej.

 Magdalena Pawlik, UM Żarów

 

Poprzedni artykuł„Nasza III B” po raz ostatni
Następny artykułPokaźna plantacja konopi indyjskich