Strona główna Polityka Diament dla marszałka senatu

Diament dla marszałka senatu

1

Bogdan Borusewicz to ostatni laureat Diamentu Wolności, przyznawanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich od 2010 roku. Marszałek senatu, który precedensowo pełni urząd już od trzech kadencji, w czerwcu przyjedzie do Świdnicy, by podczas uroczystej gali osobiście odebrać nagrodę.

bb

Zdjęcie ze strony Bogdana Borusewicza.

Przypomnijmy, że wśród nagrodzonych przez kapitułę Diamentu Wolności Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, znalazły się najważniejsze osobistości, budujące trwałość i praworządność demokratycznego ustroju oraz wolności gospodarcze w Polsce. Wyróżnienie otrzymali:  Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Jan Lityński, Władysław Frasyniuk, Leszek Balcerowicz, Marek Belka i Henryk Wujec. Bogdan Borusewicz jest dziesiątym, a zarazem ostatnim laureatem, nagrodzonym przez SPIKŚ, jedno z najstarszych stowarzyszeń biznesowych w Polsce.  – Pierwszy Diament Wolności został przyznany z okazji dwudziestolecia wolnych wyborów. Od tej pory oddawaliśmy hołd ludziom, którzy dzięki działalności podziemnej i publicznej tworzyli zręby gospodarki. Wyróżnienie 10 osób jest również swoistym podziękowaniem dla wszystkich, którzy mieli wkład w powstawanie wolnej przedsiębiorczości – wyjaśnia Edward Szywała.

Jak podkreśla prezes SPiKS-u, Diamenty Wolności nie są podziękowaniem regionalnym, odnoszącym się do wkładu w świdnicką arenę gospodarczą. To laur dla osób, które od 1989 roku tworzyły wolne i demokratyczne państwo. Państwo, które obecnie otwiera możliwości dla przedsiębiorców z całej Polski, także ze Świdnicy.  – Osoby,  o których mówimy, to  prawdziwe diamenty w naszej historii. Stąd też nazwa naszej nagrody.  Jednogłośnie postanowiliśmy przyznawać je tym, którzy legendą stali się już za życia – to uczestnicy „okrągłego stołu”, członkowie pierwszego niepodległego rządu, przywódcy państwa. Ludzie, którzy przywrócili nam wszystkim Rzeczpospolitą Polską i otworzyli drogę do Unii Europejskiej .Jesteśmy niezwykle zaszczyceni faktem, iż każda z tych osób zechciała nasze wyróżnienia przyjąć – dodaje Edward Szywała. Siedmiu z dotychczasowych dziewięciu laureatów Diamentów Wolności (za wyjątkiem Tadeusza Mazowieckiego oraz Aleksandra Kwaśniewskiego) odebrało nagrodę osobiście podczas uroczystej gali, która odbywała się każdego roku w czerwcu w Świdnicy. Miesiąc, w którym rokrocznie ma miejsce ceremonia nie jest przypadkowy. 4 czerwca 1989 roku miały miejsce pierwsze wolne wybory. Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich dąży do tego, by ten dzień został ustanowiony świętem państwowym. Apel w tej sprawie został przekazany po raz pierwszy w roku 2009. Trafił do 50 najważniejszych osób w państwie. Wniosek został ponowiony w 2010 roku. Natomiast 11 maja 2011 roku przekazano go osobiście na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przyjechał do Świdnicy na zaproszenie SPIKŚ-u. Również w tym roku, na przełomie kwietnia i maja, apel zostanie złożony ponownie.

/Katarzyna Sobczyk, opr. red./

Poprzedni artykułKasprowiczanka w ścisłym finale
Następny artykułZłodzieje na gościnnych występach