Strona główna Wydarzenia Świdnica Kasprowiczanka w ścisłym finale

Kasprowiczanka w ścisłym finale

0

Wyjątkowym, pod każdym względem, finałem zakończył się start Natalii Murdzek, uczennicy I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy   w centralnym etapie Olimpiady Języka Niemieckiego. W zorganizowanych w Poznaniu etapie zmaganiach wzięło udział 64 uczniów z całego kraju.

Natalia Murdzek i Bożena Furmankiewicz

Uzdolniona licealistka z opiekunką, Barbara Furmankiewicz.

W trakcie dwudniowego „maratonu”, Natalia musiała pisemnie zinterpretować tekst, znaleźć odpowiednie synonimy wyrażeń z tekstu, przekształcić zdania. Następnie odpowiadała ze znajomości literatury niemieckojęzycznej (pytania dotyczyły dramatów F. Schillera). Ponadto zdolna Kasprowiczanka w ramach wolnej wypowiedzi zaprezentowała temat „Media – czwarta władza”. Odpowiadała na pytanie: „Czy żyjemy w bezpiecznym świecie?”. Odpowiadała na pytania z zakresu historii, geografii i kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się w Auli Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie nagrodzono 22 finalistów. Natalia Murdzek w tym elitarnym gronie zajęła 10 miejsce. – Dużo, naprawdę dużo przygotowań na szczęście zaowocowało takim wynikiem. Jestem bardzo szczęśliwa, ale też ogromne podziękowania kieruję w stronę pani profesor Bożeny Furmankiewicz, bez której wsparcia i pomocy trudno by było mówić o takim finale, z tak szeroko rozumianym językiem niemieckim – podsumowała Natalia.

 Foto: Jarosław Moczulski

Poprzedni artykułPomoc dla szkół ponadgimnazjalnych
Następny artykułDiament dla marszałka senatu