Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 90

Co to, gdzie to? Zagadka nr 90 [KONKURS]

0

Powiat świdnicki dla uczestników konkursu nie ma żadnych tajemnic. Bezbłędnie udało się wskazać, gdzie zostało wykonane ubiegłotygodniowe zdjęcie. Nagroda – zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D – trafia do pani Ewy Grzyb. Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 90:

Tym razem zaglądamy do wnętrza jednego z budynków na terenie powiatu świdnickiego. Gdzie zostało wykonane zdjęcie? Co przedstawia? Jaka jest historia rzeźb?

zagadka nr 90

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty,  19 kwietnia 2014. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 90”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 kwietnia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Ewy Grzyb na zagadkę nr 89:

Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Milikowicach.

zagadka89

Około roku 1318 notuje się wzniesienie kościoła katolickiego we wsi, natomiast do parafii Milikowice (ówczesne Arnsdorf) kolejno dołączały sąsiednie wioski. Około roku 1666 do parafii dołączyła sąsiednia wieś Witków (Wickendorf), a około roku 1785 także Stary Jaworów (Alt-Jauernick). Jednakże kościół w Milikowicach od czasu wojny trzydziestoletniej aż do późnych lat XIX wieku należał do świdnickiego stowarzyszenia kościołów i parafii ewangelickich wraz z trzema pobliskimi wioskami (Alt-Jauernick, Neu-Jauernick, Wickendorf). Od roku 1741 wieś należała do Księstwa Świdnickiego (według podziału politycznego),a od roku 1933 stała się osadą ściśle mieszkalną ze względu na liczne gospody oraz domy gościnne.Pierwszą wzmiankę o kościele parafialnym znajdujemyw regeście  dziesięcinnym Gabriela von Rimini z 4 października 1318 r.Wówczas proboszczem był Mikołaj – rector ecclesie in Arnoldi villa (wieś Arnolda). Według dokumentów kardynała Jana z 14 stycznia 1376 r.,kościół w Milikowicach wchodził z skład dekanatu świdnickiego. Kościół był wymurowany w drugiej połowie XIII wieku, w wieku XV przebudowany na styl gotycki, rozbudowany w XVIII wieku i przebudowany w 1891 r. W 1969 i 1972 r. przeprowadzono renowację wnętrza i zmieniono pokrycie dachowe z dachówki na blachę, co okazało się fatalne w skutkach, ponieważ dach przeciekał.

W latach 1999-2002 przeprowadzono remont kapitalny kościoła parafialnego w Milikowicach. Wymieniono pokrycie dachowe z blachy na dachówkę, przeprowadzono odwodnienie fundamentów przez drenaż i odprowadzenie wody deszczowej kanalizacją krytą. Dokonano renowacji elewacji wewnętrznej i zewnętrznej łącznie z wymianą stropu nad nawą kościoła. Całość pomalowano farbą silikatową. Koszty remontu kościoła pokryli parafianie oraz dotacja z Urzędu Miasta i Gminy Jaworzyna Śląska.

Źródło:www.radiorodzina.pl

 

Poprzedni artykułŚwidnickie Gryfy bez barier
Następny artykułGrzyb wydarł jeden oes liderowi [VIDEO]