Strona główna Bez kategorii Skromne święto świdnickiej diecezji

Skromne święto świdnickiej diecezji

8

Nie będzie hucznych obchodów 10-lecia świdnickiej diecezji. Zamiast specjalnych uroczystości zaplanowane są nabożeństwa i akcja ewangelizacyjna.

biskup

24 lutego mija 10 lat ustanowienia diecezji świdnickiej przez papieża Jana Pawła II, a 24 marca – ingresu biskupa. – Przede wszystkim jest to okazja do dziękczynienia Panu Bogu za miniony czas i dobro, które z Jego pomocą udało się zrealizować – mówi ks. Łukasz Ziemski, rzecznik kurii. – Będziemy więc w formie liturgicznej dziękowali w katedrze w Świdnicy 29 marca. o godzinie 11.00. Uroczystością będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski Polsce.

Na 8 maja, w dniu święta patrona diecezji św. Stanisława, zaplanowano odpust. Uroczystości poprowadzi Prymas Polski. W czerwcu zostanie przeprowadzona akcja ewangelizacyjna. – Obejmie ona rekolekcje dla wszystkich księży diecezji świdnickiej w Wambierzycach oraz spotkanie ewangelizacyjne dla wszystkich wiernych w Świdnicy – wylicza ks. Ziemski. – Głównym celem rekolekcji jest pogłębienie relacji z Panem Bogiem i umocnienie więzi ze wspólnot a Kościoła. Rekolekcje poprowadzą charyzmatycy z Brazylii. Obchody więc będą skromne. Głównym ich celem jest dziękczynienie Panu Bogu na modlitwie.

diecezja_edytowany-1

Wśród kandydatów na stolicę nowej diecezji obok Świdnicy brane pod uwagę były Nysa, Wałbrzych i Kłodzko. Ostatecznie Jan Paweł II wybrał Świdnicę. Diecezja została utworzona z 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 8 legnickiej. Obejmuje obszar zamieszkały przez blisko 650 tysięcy ludzi. Pierwszym biskupem świdnickim jest Ignacy Dec, wcześniej rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Od 2008 roku wspiera go biskup pomocniczy ks. Adam Bałabuch. W skład struktur diecezjalnych wchodzą kuria, Caritas, rada kapłańska. Od ubiegłego roku działa również sąd kościelny.

asz

Poprzedni artykułStadion z wyjątkowym patronem
Następny artykułCoraz większe zainteresowanie Kartą Dużej Rodziny