Strona główna Bez kategorii 17- miesięcznego dziecka nie udało się uratować

17- miesięcznego dziecka nie udało się uratować

120

Na oddziale pediatrycznym świdnickiego szpitala Latawiec odnotowano dwa przypadki inwazyjnej choroby meningokokowej. U 17-miesięcznej dziewczynki wywołała sepsę o piorunującym przebiegu. Dziecka nie udało się uratować. Zmarło w nocy z piątku na sobotę. Drugie dziecko – 4-letnia dziewczynka, przeszła zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, ale już czuje się dobrze i za kilka dni wróci do domu.

latawiec2

Zdjęcie archiwum

– Oba przypadki są od siebie zupełnie niezależne – zapewnia Mariusz Leszczyński, ordynator oddziału pediatrycznego. – Niestety, przebieg choroby u młodszego z dzieci był tak gwałtowny, że nie było szans na ratunek. Choroba, wywołana bakterią, postępowała w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. To od sześciu lat pierwszy przypadek śmierci dziecka z takiego powodu na naszym oddziale.

O sytuacji został powiadomiony sanepid, na oddziale wprowadzono reżim sanitarny, polegający m.in. na zakazie odwiedzin. Pediatria dla rodziców była zamknięta do wtorku.

Objawy choroby wywołanej menigokokami są łudząco podobne do grypy. W niektórych sytuacjach przebieg jest gwałtowny i prowadzi do wstrząsu septycznego. – Jedyną ochroną są szczepienia – mówi Mariusz Leszczyński. – W Polsce, niestety, nie znalazły się w grupie obowiązkowych, a tylko rekomendowanych.

asz

 

Poprzedni artykułTysiąc podpisów przeciwko Kongresowi Regionów
Następny artykułTydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan