Strona główna Wydarzenia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

0

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Podczas tegorocznych ekumenicznych nabożeństw i spotkań polscy chrześcijanie w sposób szczególny chcą zwrócić uwagę na sytuację chrześcijan w Syrii.

Wigilia wszystkich świdniczan (18)

Przedstawiciele Kościołow katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego co roku wspólnie składają życzenia podczas Wigilii Wszystkich Świdniczan

Po raz kolejny również świdnickie Kościoły w tym tygodniu spotykają się na wspólnej Modlitwie. W niedzielę 19 stycznia w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca z udziałem Kościołów siostrzanych, podczas której kazanie wygłosił ks. dr Piotr Nikolski proboszcz parafii prawosławnej w Świdnicy.W czwartkowy poranek 23 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne z kazaniem ks. radcy Waldemara Pytla, proboszcza parafii ewangelickiej w Świdnicy.

Kolejne wydarzenia:

W sobotę 25 stycznia w ewangelickim Kościele Pokoju nabożeństwo ekumeniczne o godz.17.00. Kazanie wygłosi biskup Ignacy Dec – biskup diecezji świdnickiej.

 W niedzielę 26 stycznia w Witoszowie Dolnym o godz.12.00. podczas mszy św. kazanie wygłosi ks. radca Waldemar Pytel, zaś tego samego dnia na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan o godz. 16.00. nabożeństwo w Cerkwi Prawosławnej w Świdnicy. Kazanie wygłosi biskup Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.

 Papież Franciszek z okazji tegorocznego Tygodnia Modlitw między innymi powiedział: „Właśnie dlatego trzeba, aby nasze świadectwo skupiło się na tym, co stoi w centrum naszej wiary: na głoszeniu miłości Boga, która objawiła się w Chrystusie, Jego Synu. Znajdujemy tu teren, by wzrastać w komunii i jedności między nami, rozwijając ekumenizm duchowy, który rodzi się bezpośrednio z przykazania miłości, jakie Jezus zostawił swoim uczniom”.