Strona główna Wydarzenia Świdnica „Supergłówka” dla trzeciaków

„Supergłówka” dla trzeciaków

0

Już po raz siódmy w Szkole Podstawowej numer 6 w Świdnicy spotkały się same tęgie głowy z klas trzecich ze wszystkich świdnickich szkół podstawowych, a także szkół gminy Świdnica.

superglowka 2013 (33)

14 listopada 2013 roku w SP nr 6 został zorganizowany VII Międzyszkolny Interdyscyplinarny Konkurs Wiedzy Klas Trzecich „Super Główka”, który wśród szkół od siedmiu lat cieszy się dużą popularnością. Nosił  tytuł: „Baśnie i legendy polskie”. Organizatorkami konkursu były nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Elżbieta Rasiewicz i Beata Winnicka Hul, a uczestniczyli w nim najlepsi uczniowie klas trzecich.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 12 dwuosobowych drużyn z następujących szkół:

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy
 • Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy
 • Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy
 • Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy
 • Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy
 • Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy
 •  Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej
 • Społeczna Szkoła Podstawowa w Świdnicy
 • Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Bliżej Dziecka” w Świdnicy
 • Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej
 • Szkoła Podstawowa w Grodziszczu
 • Szkoła Podstawowa w Pszennie

Najważniejszymi celami konkursu była popularyzacja polskich baśni i legend, rozbudzanie zamiłowania czytania książek i czytania ze zrozumieniem, rozwijanie zainteresowań przeszłością, tradycjami i obrzędami polskimi. Zadania konkursowe zostały tak ułożone, aby mobilizowały uczniów klas młodszych do zdobywania wiadomości z różnych dyscyplin wiedzy, wdrażały do samodzielnego korzystania z różnorodnych źródeł informacji, kształtowały umiejętności praktycznego stosowania wiedzy, a także doskonaliły umiejętność współdziałania w zespole.

Uczniowie w trakcie rywalizacji musieli rozwiązać 6 zadań, tematycznie związanych z baśniami i legendami zawartymi w zbiorze „Klechdy domowe” autorstwa Hanny Kostyrko. Rozwiązywali krzyżówkę, zaznaczali na mapie Polski miejsca związane z wydarzeniami z legend, na podstawie fragmentów baśni odgadywali ich tytuły, prezentowali swoje umiejętności matematyczne
i układali z puzzli obrazki ilustrujące poznane utwory.

Rozwiązywanie zadań konkursowych dostarczyło dzieciom wiele emocji, radości i satysfakcji a także pozwoliło na uzupełnienie wiedzy o literaturze polskiej. Po zmaganiach konkursowych na dzieci czekała niespodzianka – piękna prezentacja baśni „Złota kaczka” a także wesołe zabawy ruchowe przy muzyce, które przygotowały panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy z Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży.

Komisja konkursowa po sprawdzeniu 12 zestawów zadań konkursowych przyznała następujące nagrody zespołowe:

 • I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy, którą reprezentowali: Alicja Rembisz
  i Tymoteusz Jaśków.
 • II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy, którą reprezentowali uczniowie: Natalia Wiecheć i Stanisław Madziara.
 • III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy, reprezentowana przez Martynę Pożogę
  i Jakuba Kurka.

Szkołę podstawową numer 6 w Świdnicy reprezentowali uczniowie Natalia Chmielarska i Maksymilian Skóra. Sponsorami konkursu byli Urząd Miasta w Świdnicy i Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy.

Wyróżnieni laureaci otrzymali dyplomy imienne, pięknie ilustrowane książki z baśniami i legendami polskimi, audiobooki, baśniowe figurki i toruńskie pierniki. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy imienne, książki i upominki. Opiekunowie uczniów otrzymali dyplomy – podziękowania za trud włożony w przygotowanie zawodników.

info SP 6 w Świdnicy

Poprzedni artykułLśni jak przed wiekami
Następny artykułImprezownik: Polecamy na weekend