Strona główna Bez kategorii Lśni jak przed wiekami

Lśni jak przed wiekami

6

Barokowe wnętrze było pełne barw i blasku. Dopiero od niedawna można się przekonać, jaki był zamysł twórców pięknego wyposażenia świdnickiego Kościoła Pokoju, zabytku wpisanego na listę UNESCO. Od roku intensywnymi kolorami uwagę przyciąga ambona, a od kilku dni błyszczy także ołtarz.

ołtarz po renowacji

Ołtarz po renowacji

Imponujące figury, wsporniki i część empory przeszły gruntowna renowacje w pracowni konserwatora zabytków Ryszarda Wójtowicza. Całość prac została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace kosztowały 450 tysięcy złotych. – Bardzo się cieszę, że i w tym roku udało nam się kontynuować prace konserwatorskie we wnętrzu Kościoła Pokoju – radości nie kryje ks. Waldemar Pytel, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej. – Rok temu rozpoczęliśmy to ogromne dzieło, nie tylko odzyskiwania pierwotnego wyglądu świątyni, ale też ratowania jej drewnianego wyposażenia, od konserwacji ambony. W tym roku dzięki dotacji Ministra Kultury mogliśmy zająć się ołtarzem. Po kilku miesiącach wytężonej pracy kilku specjalistów, tu w kościele, a także w pracowni konserwatorskiej, oraz po zdemontowaniu rusztowań podziwiamy ołtarz w pełnej krasie. Mogę powiedzieć tylko jedno: ależ ten ołtarz jest piękny! I takie chwile zachwytu przekonują mnie, że warto ponosić trud zdobywania dotacji, bo oprócz ratowania światowego dziedzictwa mam też olbrzymią satysfakcję z obcowania ze sztuką. Bardzo dobrą sztuką!

ołtarz przed renowacją

Ołtarz przed renowacją

***

Ołtarz  powstał z okazji setnej rocznicy kościoła w 1752 roku, zbudowany przez Gottfrieda Augusta Hoffinana i mistrza ciesielskiego Grunwaldu. 1500 talarów przeznaczonych na ten cel podarował parafii szwedzki mistrz garncarski Peter Pauliander. Wystrój ołtarza w 1753 roku ukończył malarz świdnicki Johann Caspar Kolewe. Ponad mensą ołtarza widoczna jest płaskorzeźba, przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. Ponad nią umieszczono zespół rzeźb z wizerunkami Mojżesza, arcykapłana Aarona, Jezusa, Jana Chrzciciela i apostołów Piotra i Pawła. Na sześciu kolumnach korynckich spoczywa fryz z napisem: “Dies ist mein geliebter Sohn, an dem ich Wohigefallen habe” (“To jest syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem” – Ew. Mateusza 3,17). Napis ten odnosi się do środkowej grupy rzeźb: Jezusa i Jana Chrzciciela. Na kopule ołtarza, na księdze z siedmioma pieczęciami stoi baranek z chorągwią. Ołtarz ogrodzony jest złoconą, prześwitową balustradą z drewna. /informacja ze strony Kościoła Pokoju/

opr. asz

zdjęcia Ryszard Wójtowicz

Poprzedni artykułMKS czeka wyjazd do Sosnowca
Następny artykuł„Supergłówka” dla trzeciaków