Strona główna Temat dnia Porta Santa staną na placu Jana Pawła II

Porta Santa staną na placu Jana Pawła II

83

Większością 11 głosów świdniccy radni zaakceptowali podczas dzisiejszej sesji przeznaczenie 200 tysięcy złotych na szklane, 6-metrowe drzwi na placu Jana Pawła II. Przyjęciu uchwały towarzyszyła burzliwa dyskusja. 5 radnych było zdecydowanie przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

plansza Porta Santa duża 70 na100

Przeciwny był cały klub SLD. Radni wnosili różne wnioski, które miały przełożyć głosowanie (radny Robert Garstecki z PiS) albo zmienić zapis w uchwale. Wszystkie przepadły w głosowaniu. Jak podkreślali zdecydowani przeciwnicy, środki na szklaną instalację zostały wprowadzone podstępem. Znalazły się w autopoprawce do uchwały o zmianach budżetowych, zawierających m.in. zapisy o przeznaczeniu pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli czy odnowę jednego z parków. Gdyby radni nie przyjęli projektu w całości, na wiele ważnych zadań nie byłoby środków. Pieniądze na Porta Santa są zapisane w jednym punkcie razem z budową rzeźby dzików, ławek i lamp (w sumie 516 tysięcy złotych na wszystkie te zadania).

Szklane drzwi w obronę wzięli radni Bogusława Murdzek i Krzysztof Lewandowski, a także prezydent Wojciech Murdzek i jego zastępca, Ireneusz Pałac.

Zadanie zostanie powierzone bez konkursu Jarosławowi Wójcikowi, artyście, który już tworzy pomnik Jana Pawła II. Jak stwierdził Ireneusz Pałac, na wykonanie Porta Santa potrzeba około 7 miesięcy.

 

Poprzedni artykułDrobiazgi czy naruszenia w ŚOK-u?
Następny artykułPolecamy: „Przyszłem…” Janusza Głowackiego