Strona główna Temat dnia Powiat występuje ze Stowarzyszenia LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”

Powiat występuje ze Stowarzyszenia LOT „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”

21

Powiat świdnicki  chce zrezygnować z członkostwa w Stowarzyszeniu Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”. – Stowarzyszenie zaczęło się koncentrować wyłącznie na Świdnicy – podaje oficjalny powód starosta Zygmunt Worsa.  Decyzję o wystąpieniu radni podejmą na najbliższej sesji, zaplanowanej na 7 listopada.

powiat (4)

Powiat jest jednym z 26 członków społecznej organizacji i na razie jedynym, który zdecydował się na wystąpienie. W uzasadnieniu do uchwały czytamy:

Powiat Świdnicki, jako członek założyciel, miał uzyskać dostęp do wspólnych wydawnictw promocyjnych (foldery, mapy, przewodniki i inne materiały promocyjno-reklamowe), które mieli otrzymywać wszyscy członkowie LOT (ilość egzemplarzy zależna miała być od wysokości płaconej składki). Zamysłem działalności LOT było również integrowanie przedsiębiorstw branży turystyczno – hotelarskiej i gastronomicznej w celu podejmowania wspólnych działań mających na celu zachęcenie jak największej liczby turystów do odwiedzenia Księstwa Jaworsko- Świdnickiego. Ostatnie lata działalności LOT-u pokazują jednak, iż działania te podejmowane są w niewielkim zakresie i nie zaspakajają potrzeb jakie stawia rynek turystyczny. Brak działań ze strony LOT-u do podejmowania wspólnych działań na rzecz promocji i integracji podmiotów branży turystyczno – hotelarskiej i gastronomicznej  jest przyczyną przedłożenia Radzie Powiatu Uchwały o wystąpieniu z LOT-u.

Powiat co roku płacił 3 tysiące złotych składki członkowskiej. Po wystąpieniu deklaruje dalszą chęć współpracy, ale już jako sympatyk.

Od dwóch miesięcy atmosfera wokół LOT-u jest napięta. Sprawa dotyczy Rafała Ząbczyka, dyrektora LOT-u i jednocześnie radnego PO oraz przedsiębiorcy. Na początku września, jak twierdzi radny PiS, Robert Garstecki, anonimowa osoba przekazała faktury, poświadczające zakup dla stowarzyszenia produktów spożywczych w sklepach, prowadzonych przez Ząbczyka, a także listy obecności, na których nie było jego podpisów. Pojawiły się także informacje, że radny-dyrektor zmuszał swoich pracowników do wstępowania w szeregi Platformy Obywatelskiej. Opozycyjni radni zażądali kontroli i wyciągnięcia konsekwencji, a poseł PiS-u Anna Zalewska zwolnienia dyrektora ze stanowiska i złożenia wniosku o uchylenie mandatu radnego. Prezydent Wojciech Murdzek wyjaśnił wówczas, że nie ma uprawnień, by decydować o polityce kadrowej w stowarzyszeniu, złożył jednak wniosek o kontrolę. Podjęła ją komisja rewizyjna LOT-u. Ostatecznie działania dyrektora, dotyczące sprzedaży stowarzyszeniu artykułów z własnego sklepu, zostały uznane za nieetyczne. Stwierdzono również braki w podpisach na liście obecności, jednak – zdaniem komisji – nie doszło do złamania przepisów Kodeksu Pracy. Dyrektor został ukarany upomnieniem.

Radni miejscy Beata Moskal-Słaniewska i Robert Garstecki w oświadczeniu po ogłoszeniu decyzji zarządu LOT-u zapowiedzieli skierowanie sprawy do innych organów kontrolnych.

asz

Poprzedni artykułSpokojny długi weekend
Następny artykułWyniki z piłkarskich boisk