Strona główna Wydarzenia Pierwsza odsłona Dni Gór

Pierwsza odsłona Dni Gór

3

Na ostatni tydzień listopada zaplanowano XVIII Dni Gór. W ubiegłym tygodniu z wyprawy na Manaslu wrócił Piotr Snopczyński, by już w najbliższy czwartek 14 listopada rozpocząć święto miłośników górskich przygód. W Galerii 44 będzie można obejrzeć pokaz wyjątkowych filmów z amerykańskiego festiwalu Reel Rock Tour.

gory

Podczas imprezy pojawią się wyśmienici goście, ale przygoda z wysokością rozpocznie się od prezentacji 4 filmów z prestiżowego festiwalu Reel Rock. Prezentacja  w Galerii 44 o 18:30. Wstęp na projekcje jest wolny. Po seansie będzie można zadawać pytania świdnickiemu himalaiście.

The Dura dura

Chris Sharma był królem wspinaczki sportowej przez ostatnie 15 lat. Przez ten czas stworzył koło swojego domu w hiszpańskiej Katalonii mekkę dla miłośników trudnych (hiszp. dura) dróg wspinaczkowych. Dzisiaj, czeskie cudowne dziecko, dziewiętnastoletni Adam Ondra przyjeżdża do Chrisa, by zdjąć mu koronę z głowy. Obaj walczą o ustanowienie pierwszego na świecie 5.15C, a w tym samym czasie Sasha DiGiulian i Daila Objeda swoimi świetnymi wspinaczkami wysyłają dotychczasowe kobiece standardy w niebyt. (23 minuty)

The Shark’s fin

Conrad Anker, legendarny alpinista od 20 lat ma obsesję na punkcie Płetwy Rekina (The Shark’s fin) – spektakularnego niezdobytego granitowego filaru na Mt. Meru (6310m) w Indiach. W roku 2008 wraz z Jimmym Chinem i Renanem Ozturk wspinał przez 18 dni pokonując setki metrów tylko po to by zawrócić przed szczytem. Trzy lata później ten sam skład podjął decyzję o powrocie pod filar niezważając na rodzinne problemy Ankera i wypadek narciarski Ozturka, który miał miejsce zaledwie 6 miesięcy wcześniej i skończył się urazem czaszki, złamaniem szyi i poważnym pytaniem o sens kolejnej wyprawy. (23 minuty)

Wide Boys

Amerykańscy wspinacze „ofłajdowi” przyzwyczaili wszystkich do swojego twardego wizerunku szorstkich i zakręconych gości gotowych wykrwawić się na drodze. Więc kiedy dwóch właściwie jeszcze chłopców z Wielkiej Brytanii – Tom Randall i Pete Whittaker – przeskoczyło ocean by łyknąć szerokie szczeliny na zachodzie kraju, wliczając w to pierwsze przejście najtrudniejszej na świecie szczeliny znanej jako Century Crack – dla wszystkich było to małym szokiem. (20 minut)

Honnold 3.0

Alex Honnold jest znany jako jeden z najodważniejszych solistów swojego pokolenia. Jak sobie dać radę w tej niebezpiecznej grze, w której trzeba balansować pomiędzy czystą ambicją a instynktem samozachowawczym? Od pierwszych wysokich bulderów do solowej wspinaczki 5.13, od dalekich przygód wspinaczkowych do rekordu prędkości na Nosie (The Nose). Honnold wciąż zadaje sobie pytanie co jest ważniejsze a w międzyczasie przygotowuje się do swojej największej przygody – Josemicki Triplet – w ciągu 19 godzin wejść na Mt. Watkins, El Cap i Half Dome. 95% solo bez zabezpieczeń. (23 minuty)

Pełny program Dni Gór już wkrótce.

Poprzedni artykułŚwidnica Liga Halowa – terminarz
Następny artykułBiesiada z literaturą