Strona główna Kultura Biesiada z literaturą

Biesiada z literaturą

0

Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu na autorską książkę literacką, koncert zespołu Breslauer Cocktail, turniej jednego wiersza, to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w ramach Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej.

Breslauer Cocktail

Breslauer Cocktail

Świdnica może poszczycić się jedynym w Polsce konkursem o unikatowej i oryginalnej formule. Warunkiem podstawowym jest stworzenie projektu książki – od zawartości, po układ graficzny i ilustracje. Nagrodą zaś – wydanie i 3 tysiące złotych. W VI edycji ogólnopolskiego konkursu na Autorską Książkę Literacką  zwyciężył zbiór opowiadań autorstwa łodzianina, Roberta Miniaka.

Na konkurs nadeszły 53 prace autorów z całej Polski. Pojawiła się także propozycja z Czech. – Alena Mrazowa  przygotowała niezwykle piękny graficznie projekt – mówi Karol Maliszewski, przewodniczący jury. Jej „Przekaz Elfi Nitsche” znalazł się wśród 10 nominowanych zestawów.

W tym roku dominowała proza. – To nowość, bo dotychczas zdecydowanie lepsze były propozycje poetyckie – podkreśla juror. – Warto jednak dodać, że Robert Miniak, zwycięzca, dotychczas koncentrował się na poezji. Tymczasem jego prozatorska próba okazała się znakomita. „Święci z drugiej ręki” to zbiór opowiadań, które są monologami odrzuconych, odsuniętych, ludzi z marginesu. Każde opowiadanie ma własny język, wartki, niepowtarzalny, bardzo interesujący. A i same historie bohaterów są wyjątkowe – z Polski prowincjonalnej, z dala od prasowych newsów. Jestem przekonany, że przy odpowiedniej promocji ten zbiór ma szansę na powodzenie.

Robert Miniak

Robert Miniak (na zdjęciu) – urodzony w 1969 r. w Łodzi, poeta, prozaik, absolwent polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego. Członek zarządu Koła Młodych przy Łódzkim Oddziale Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor tomików poetyckich i poetycko-prozatorskich: Refleksy (Piła, 2006), Drzewostany(Wydawnictwo Kwadatura, Łódź 2011). Publikował w Tyglu Kultury, Toposie, Gazecie Wyborczej, Odrze, Fragile, Arteriach i wielu almanachach pokonkursowych. Współautor antologii łódzkich debiutantów Na grani (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi 2010).

Dotychczasowymi laureatami Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej są, Olga Pietkiewicz, Jarek Łukaszewicz, Danuta Góralska-Nowak, Wojciech Roszkowski, Grzegorz Wołoszyn. VI Ogólnopolska Biesiada Literacka rozpocznie się w piątek, 15 listopada o godzinie 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Program VI Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej

15 listopada – piątek

godz. 18.00

Andrzej Marian Bartczak – Z Norwidem… od ceramicznego pieca do Biblioteki i inne książkowe imponderabilia – – otwarcie wystawy oraz spotkanie z autorem

16 listopada – sobota

godz. 10.00 – 11.45

rejestracja uczestników Turnieju Jednego Wiersza

godz. 12.00

Turniej Jednego Wiersza

godz. 17.00

ogłoszenie wyników Turnieju Jednego Wiersza oraz wręczenie nagród

wręczenie nagrody w VI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA AUTORSKĄ KSIĄŻKĘ LITERACKĄ ŚWIDNICA 2013

prezentacja nagrodzonej książki Roberta Miniaka – Święci z drugiej ręki z udziałem Laureata i Jurorów

koncert zespołu Breslauer Cocktail

Poprzedni artykułPierwsza odsłona Dni Gór
Następny artykułŚKPR kontra MKS Kalisz czyli emocje gwarantowane