Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 69

Co to, gdzie to? Zagadka nr 69 [KONKURS]

0

Przed czytelnikami Swidnnica24.pl miasto nie ma tajemnic! Nawet najmniejszy detal wystarczy, by wskazali, gdzie zostało wykonane zdjęcie i co przedstawia. Nie inaczej było i tym razem. Nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film,  trafia do pana Tomasza Raduszewskiego.

Zanim przedstawimy odpowiedź na ubiegłotygodniową zagadkę, kolejne zadanie.

Zagadka nr 69:

To miejsce dawno czasy świetności ma za sobą. Podpowiadamy, że było związane z bardzo znanym świdniczaninem. Przypominamy, że na nagrodę mogą liczyć autorzy najciekawszych odpowiedzi.

zagadka nr 69

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 23 listopada. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 69”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 24 listopada na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w niedzielę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Tomasza Raduszewskiego na zagadkę nr 68:

Jest to okno Baszty Strzegomskiej w Świdnicy przy ul. Basztowej 2.

zagadka nr 68

Jest to dawna kaplica połączona z basteją Bramy Strzegomskiej z 1750 roku. Kaplica jest ostatnią z siedmiu kaplic, które stały przy każdej z bram miasta. Kaplica św. Barbary pełniła funkcję religijną 317 lat. W międzyczasie miała licznych użytkowników: ewangelików, jezuitów, kapucynów, wreszcie po wojnie siedmioletniej pruski garnizon. W 1818 r. kaplicę przekształcono w pomocniczy arsenał i od tego czasu służy ona
celom świeckim. Kaplica jest budynkiem jednonawowym, ceglanym, trzykondygnacyjnym. W prezbiterium zachowały się XVI-wieczne malowidła ścienne o motywach roślinnych. Przy wejściu znajdują się dwie mocno zniszczone płaskorzeźby z 1513 r., przedstawiające św. Barbarę i prawdopodobnie św. Katarzynę. Do Bramy Strzegomskiej przylega fragment muru obronnego. Kaplicę wybudowano w 1399 roku, lecz wpierw znajdowała się ona poza murami miasta. Na początku XVI wieku została przeniesiona i odbudowana już jako kościół na dzisiejszym miejscu. Obiekt był kilkukrotnie niszczony m.in. przez wichurę w 1599 roku. Kolejna odbudowa i modernizacja w 1691 roku przekształca kościół w ewangelicki kościół garnizonowy. Krótko po wojnie kościół stanowił magazyn z meblami. Po renowacji swe miejsce znalazł tutaj Dom Technika. Obecnie swoją siedzibę ma Naczelna Organizacja Techniczna.

Brama Strzegomska była jedną z najważniejszych bram miejskich. Znajdowała się w okolicach skrzyżowania ulicy Komunardów z ulicą Muzealną. Przez nią wychodziła droga prowadząca do Strzegomia i Jawora. Po lewej stronie basteja bramy Strzegomskiej, w centrum obiekty zajmowane obecnie przez Zbór Zielonoświątkowy.

Kaplica św. Barbary:
Ufundował ją świdnicki patrycjusz Johann Sachenkirch wraz małżonką Weroniką w 1500 r. Budowa trwała bardzo krótko, ponieważ już 21 czerwca następnego roku kaplica została poświęcona przez sufragana wrocławskiego Johanna.

Źródła:

http://dolny-slask.org.pl/foto/3994/3994150.jpg
http://krodo.pl/upload/places/place_196911541308596738392.jpg
http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/swidnica-do-1945-ul-basztowa/sw_do_45_basztowa_001.jpg
http://www.mojemiasto.swidnica.pl/wp-content/gallery/swidnica-do-1945-ul-komunardow-brama-strzegomska/sw_do_45_komunardow_brama_strzegomska_002.jpg

 

Poprzedni artykułKolorowy dach nad głową
Następny artykułTargowisko do przebudowy