Strona główna Konkursy Co to, gdzie to? Zagadka nr 61

Co to, gdzie to? Zagadka nr 61 [KONKURS]

0

Sprośny żart świdniczan sprzed prawie stu lat jest na tyle wstydliwy, że pomnik nie znalazł dla siebie miejsca w eksponowanym miejscu. Rzeźba, którą zaprezentowaliśmy przed tygodniem, mimo to jest doskonale znana. Nadeszło wiele prawidłowych odpowiedzi. Nagroda, zaproszenie na dowolnie wybrany film w świdnickim kinie Cinema 3D, trafia do pani Beaty Siedleckiej. Gratulujemy.

zagadka nr 61

Zanim przedstawimy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 61:

Temu panu żadne marginalizowanie nie grozi. Gdzie znajduje się rzeźba, jaka jest jej historia? Na autora najciekawszej odpowiedzi jak zawsze czeka nagroda!

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 28 września, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 61”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony  28 września na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w sobotę. Zapraszamy do zabawy.

zagadka nr 60

Odpowiedź Beaty Siedleckiej na zagadkę nr 60:

Zagadka nr 60 dotyczy pomnika mężczyzny zwanego Srającym Chłopkiem.

W Świdnicy znajduje się jedyny w Europie, niecodzienny pomnik mężczyzny, zwany przez mieszkańców Srającym Chłopkiem lub jak kto woli Bolkiem Myślicielem. Pomnik został postawiony w latach 30. XX w.obok pierwszego budynku wodociągów miejskich w Świdnicy.  Przedstawia zadumanego wąsatego pana z fajeczką w ręku, siedzącego na murku. Dopiero obejrzenie rzeźby od tyłu wyjaśnia, skąd ten przydomek.

Figura mężczyzny załatwiającego potrzebę fizjologiczną to żart mieszkańców miasta z okazji powstania miejskich wodociągów. Najprawdopodobniej rzeźba stanęła w roku 1928 przy ulicy Bokserskiej.

Po wybudowaniu oczyszczalni ścieków na rogatkach miasta został przeniesiony do Zawiszowa, 1 km od Świdnicy w kierunku Żarowa.  Parokrotnie przemalowywany stoi na wolnym powietrzu ( przedtem zamknięty w altance ), witając przybyłych przed siedzibą Oczyszczalni Ścieków „Bystrzyca”. Jak mówią miejscowi z siadaniem koło Chłopka trzeba uważać, zwłaszcza panie, bo zdarzały się przypadki zajścia w ciążę 🙂

Fakt istnienia „Bolka myśliciela” w Świdnicy odnotowuje jeden z największych i najlepszych przewodników po Polsce – przewodnik Pascala. Czytamy w nim, iż jest to jedyny taki pomnik na terenie Europy. Jako ciekawostka występuje także w przewodniku po naszym mieście. Jednak wielu świdniczan nie wie nawet o jego istnieniu. O naszym chłopku pisał nawet magazyn National Geographic.

W latach ubiegłych była chęć przeniesienia chłopka w inne miejsce naszego miasta, ale jak się okazało najlepiej czuje się przy oczyszczalni.

Obecnie rzeźba „siedzi” około 1 km za Świdnicą przy drodze do Żarowa, przed nową oczyszczalnią ścieków. Czasami odwiedzą go zagraniczni turyści, zrobią sobie z nim zdjęcia i odjadą. Jednak on dalej tak siedzi i… kontempluje.

Źródła:

http://fotopolska.eu/Zawiszow/b46366,Srajacy_Chlopek.html

http://swidnica24.pl/srajacy-chlopek-sypie-sie-foto/

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/7134,swidnica-waldus-czy-skupiony.html

Poprzedni artykułElektroniczny dziennik już działa
Następny artykułGala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej [FOTO/WIDEO]