Strona główna Bez kategorii Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej

Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej [FOTO/WIDEO]

2

To była prawdziwa gratka dla miłośników kolei i nie tylko.W sobotę do Jaworzyny Śląskiej zjechały wyjątkowe parowozy i lokomotywy spalinowe. Punktem kulminacyjnym była parada parowozów na jaworzyńskiej stacji, która zgromadziła tłumy gości. W tym roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku gościły parowozy z Niemiec, Czech i Polski. 

Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej 2013__21

Do Jaworzyny przyjechały wyjątkowe lokomotywy BR52 8177 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany w 1944 przez berlińską fabrykę lokomotyw „Orenstein & Koppel”. W Polsce znana jako seria Ty2 i powojenna seria Ty42. Własność klubu Dampflokfreunde Berlin e.V. BR52 8079 – niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji. Parowóz wyprodukowany przez fabrykę lokomotyw i jednocześnie stoczę morską „Schichau Werke” w Elblągu. Lokomotywa pochodzi z 1943 roku. W Polsce znana jako seria Ty2 i powojenna seria Ty42. Własność klubu Ostsachsische Eisenbahnfreunde z Löbau.

Z Czech zawitał do Jaworzyny 213.901 – czeski parowóz manewrowy z 1954 roku. Wyprodukowany przez praskie zakłady produkcji lokomotyw Kolben Daněk. Parowóz jest własnością Klubu Miłośników Pojazdów Kolejowych z Brna.

Polska była reprezentowana przez Ty42-24 – lokomotywa parowa, produkowana w oparciu o części i dokumentację techniczną, niemieckich lokomotyw wojennych BR52 (Ty2). Lokomotywa zbudowana w roku 1945 przez „Pierwszą Fabrykę Lokomotyw w Chrzanowie (FABLOK)”. Pojazd jest własnością Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów w Pyskowicach. Ol49-59 – parowóz osobowy produkcji polskiej. Wyprodukowany przez „Fabrykę Lokomotyw Im. Feliksa Dzierżyńskiego w Chrzanowie (FABLOK)” w 1953 roku. Lokomotywa ta prowadzi pociągi planowe, na ostatniej linii kolejowej w Europie obsługiwanej przez trakcję parową. Lokomotywa jest własnością Parowozowni Wolsztyn. TKt48-18 – lokomotywa parowa produkcji polskiej, wyprodukowana w „Zakładach Metalowych Im. Józefa Stalina w Poznaniu (HSP)” w 1951 roku. Jest to jedyny, sprawny parowóz normalnotorowy na Dolnym Śląsku. Lokomotywa jest własnością Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

Gala Parowozów potrwa do niedzieli do godziny. W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku odbywać się będą m.in. prezentacje lokomotyw, zawody drużyn parowozowych oraz przejazdy zabytkowym taborem kolejowym.

Poprzedni artykułCo to, gdzie to? Zagadka nr 61 [KONKURS]
Następny artykułZłote Oko za „Osiemnastkę”