Strona główna Temat dnia Złote Oko za „Osiemnastkę”

Złote Oko za „Osiemnastkę”

1

Historia dziewczyny, opuszczającej Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, najmocniej poruszyła jury szóstej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych w Świdnicy. Grand Prix i 3 tysiące złotych trafiło do studentki z łódzkiej „filmówki”, Marty Prus. – To nie jedyny film, który zasługuje na szczególną uwagę – podkreślał Tadeusz Sobolewski, przewodniczący głównej komisji oceniającej. – Na tym festiwalu mamy wiele „prototypów” przyszłego kina nie tylko dokumentalnego, ale i fabularnego. To dobra prognoza dla polskiej kinematografii.

OM Grand Prix dla Marty Prus

Laureatka Grand Prix, Marta Prus zapowiedziała, że nagrodę przekaże bohaterce swojego filmu.

Zarówno widzowie, jak i jurorzy zgodnie podkreślali wyjątkowość świdnickiego festiwalu. – Gromadzi filmy pochodzące ze szkół i nie tylko, a wspólnym mianownikiem jest młodość – podkreśla Tadeusz Sobolewski. – Coś bardzo ciekawego dzieje się właśnie wśród młodych twórców. Te etiudy pokazują, ze są gotowi, by wyjść do widza z dużymi produkcjami. Problem polega tylko na tym, by nasz system, a chodzi mi o producentów i dystrybutorów,  zaczął wreszcie sprzyjać  oryginalnym, świeżym pomysłom. Jest coraz większa publiczność, która przyjeżdża do Świdnicy, kierunek wskazują także T-Mobile Nowe Horyzonty. Polska potrzebuje kina autorskiego i ono na szczęście powstaje.

Jak ciekawą propozycję przygotowali młodzi twórcy na szóstą edycję Okiem Młodych, niech świadczy fakt, że tylko jeden film zyskał dwie nagrody. Na konkurs nadeszły 64 filmy, z których do finału trafiło 17. I z tej siedemnastki niemal połowa została doceniona.

Jury VI Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy w składzie: Tadeusz Sobolewski (przewodniczący), Jędrzej Morawiecki, Paweł Wysoczański, po obejrzeniu 17 filmów konkursowych, postanowiło przyznać cztery wyróżnienia – dla:

Tomasza Jeziorskiego za film „Obóz”

Izabeli Kiszczak za film „2×2″

Aleksandry Maciejczyk za film „Nils”

Bartka Tryzny za film „Pocztówka”

Nagroda Specjalna Jury trafiła w ręce Anieli Gabryel za film „Lecieć – nie lecieć”. W uzasadnieniu czytamy: „Z rutynowej pracy ornitologów – obserwatorów ptaków – autorka stworzyła intrygujący filmowy spektakl, który oddaje nasz dwoisty stosunek do natury: bliskość i poczucie oddzielenia”.

Grand Prix, 3000 złotych i statuetkę „Złotego Oka” otrzymała Marta Prus za film „Osiemnastka”. Jury tak uzasadnia wybór:  „Za wyczucie rytmu, zwartość kompozycyjną, za umieszczenie motoru fabularnego na tyle silnego, że mógłby powieźć nas znacznie dalej, drogą długiego metrażu. Przede wszystkim jednak za uczciwość wobec bohaterki, za wrażliwość obserwacji, ale i opowiadania w naturalistyczny i jednocześnie nienachalny sposób o brutalnej rzeczywistości”.

Nagrodę Dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury, Tomasza Jamroga i 500 złotych, otrzymał film „Bohater”, reż. Alma Asuai, Marcin Kasica, Olga Winiarczyk.

Nagroda Publiczności, ufundowana przez Ligę Kobiet Polskich, koło w Świdnicy, została przyznana Anieli Gabryel za film „Lecieć – nie lecieć”.

Nagrodę Międzynarodowego Jury Młodzieżowego w składzie: Adriana Christ, Arkadiusz Ziobrowski, Lisa Meyer i Johanes Girsule, otrzymała Julita Pasikowska za film „Cienie przeszłości”. Uzasadnienie: „Nagroda trafia do Julity Pasikowskiej za niekonwencjonalny pomysł zrealizowania filmu dokumentalnego, opowieść aktualną i moralizującą, poruszającą ponadczasowe tematy”.

„Kinematografek”, nagroda osadzonych Aresztu Śledczego w Świdnicy, trafiła w ręce Emilii Śniegoskiej za film „Eward”.

Festiwal to nie tylko konkurs. Widzowie przez 4 dni mieli okazję uczestniczyć w projekcjach wybitnych obrazów kina dokumentalnego, jak „Nie zapomnij mnie” Davida Sievekinga, „Kumare, guru dla każdego” Vikrama Gandhi, „Więcej niż miód” Markusa Imhoofa czy „Albert Cinema” Agnieszki Zwiefki. Pokazom towarzyszyły spotkania z twórcami i gorące dyskusje z udziałem gości specjalnych. Publiczność miała także okazję spotkać się z uczestnikami konkursu i rozmawiać o kulisach tworzenia filmów. – Rzadko się zdarza okazja do wymiany tak wartościowych refleksji – podkreślają widzowie. Festiwalowi towarzyszyła również wystawa plakatów ze zbiorów świdnickiej rodziny Scheer, która przez wiele lat prowadziła kino Gdynia. Dla poszukujących nowych doświadczeń Marek Straszak, doświadczony artysta wizualny, zorganizował warsztaty „Eksperymentalne systemy audiowizualne”, podczas których powstała multimedialna rzeźba.

Okiem Młodych w ciągu czterech dni (19-22 września) zgromadziło liczną publiczność. Po raz pierwszy atmosferę panującą podczas festiwalu próbowali w krótkiej, jednominutowej relacji uchwycić sami uczestnicy. Mini konkurs współorganizował portal Swidnica24.pl, a zwyciężczynią została Natalia Wojnowska.

Festiwal okazał się sukcesem organizacyjnym. Przede wszystkim zgromadził pełnych pasji młodych ludzi, którzy jako wolontariusze zaangażowali się w przygotowania i realizację. Udało się także pozyskać wielu przyjaciół, wspierających organizatorów, którymi są Świdnicki Ośrodek Kultury, Liga Kobiet Polskich i Wrocławska Fundacja Filmowa. Młodzież w szczególny sposób podziękowała jeden osobie – Bożenie Kuźmie, pomysłodawczyni festiwalu i jego motorowi. Podczas gali zamykającej czterodniowe spotkania z kinem dokumentalnym padły również życzenia kolejnych edycji.

Poprzedni artykułGala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej [FOTO/WIDEO]
Następny artykułStal zgubiła dwa punkty