Strona główna Temat dnia Kości pod drogą. Przestępstwa nie było

Kości pod drogą. Przestępstwa nie było

3

Prokuratura Rejonowa umorzyła postępowanie w sprawie ludzkich szczątków, znalezionych pod remontowaną ulicą Kolejową w Świdnicy. – Biegły ocenił wiek kości ponad 50 lat i nie ma na nich śladów przemocy – wyjaśnia prokurator Marek Rusin. Archeolog wykona jeszcze kilka wykopów sondażowych, by dokładnie ustalić granice dawnego cmentarza.

W wykopie przy studzience kanalizacyjnej robotnicy znaleźli klika kości. – To nie jest cały szkielet. Najprawdopodobniej szczątki zostały w tym miejscu po ekshumacji przeprowadzonej wiele lat temu – dodaje Rusin. – Droga została wybudowana po likwidacji twierdzy świdnickiej i częściowo „zahaczyła” o dawny cmentarz, który rozciągał się wzdłuż całej obecnej ulicy Armii Krajowej – mówi archeolog Dobiesław Karst. – Dysponujemy mapami z 1867 roku, wyznaczającymi przebieg ulicy Kolejowej, ale dla pewności chcę sprawdzić dokładne granice cmentarza, stąd decyzja o wykopach sondażowych.

Planowane prace nie przeszkodzą w kontynuowaniu przebudowy ulicy, która wykonywana jest w ramach projektu Centrum Przesiadkowego w Świdnicy.

Więcej o historii cmentarza przeczytasz TU.

Poprzedni artykułPod znakiem kolarstwa i samolotów
Następny artykułNauczyciele „w sieci”