Strona główna Bez kategorii Co to, gdzie to? Zagadka nr 55

Co to, gdzie to? Zagadka nr 55 [KONKURS]

0

Nawet najdrobniejszy detal uczestnikom konkursu wystarczy, by właściwie wskazać miejsce, gdzie zostało wykonane zdjęcie. Tym razem nadeszło wyjątkowo dużo odpowiedzi. Nagroda – zaproszenie do świdnickiego kina Cinema 3D – trafia do pana Macieja Czarneckiego. Gratulujemy. Zanim podamy odpowiedź, kolejna zagadka.

Zagadka nr 55:

Uchwycony na zdjęciu fragment obiektu powinni rozpoznać wszyscy, którzy w Świdnicy szukają cichych i pięknych zakątków. Nagroda jak zawsze czeka na autora najciekawszej odpowiedzi.

Odpowiedzi należy nadsyłać na adres [email protected] do soboty, 17 sierpnia, do godziny 12.00. W tytule proszę wpisać “Co to, gdzie to? Zagadka nr 55”, w treści odpowiedź na pytanie, imię i nazwisko, nr telefonu (do wiadomości Redakcji) oraz zgodę na publikację imienia i nazwiska. Pod odpowiedzią należy podać źródła, z jakich Państwo korzystali. Zwycięzca zostanie ogłoszony 17 sierpnia na portalu Swidnica24.pl. Kolejna zagadka za tydzień w sobotę. Zapraszamy do zabawy.

Odpowiedź Macieja Czarneckiego na zagadkę nr 54:

Fotografia pokazuje dawny Pałac Opatów Cysterskich, w którym dziś mieści się Miejska Biblioteka Publiczna.

Bolko I już w 1292 roku ufundował cystersom opactwo w Krzeszowie. Pierwsza wzmianka o domu opatów krzeszowskich w Świdnicy pochodzi z roku 1344. Miał on się mieścić przy dzisiejszej ul. Przechodniej. Później posiadali także dom przy ul. Pańskiej, w którym mogli warzyć piwo. Na trwałe osiedlili się jednak oni dopiero po zakończeniu wojny trzydziestoletniej i rekatolicyzacji księstwa. W latach 1723-25 (według innych źródeł 1722-26) wybudowali pałac opactwa na rogu ulic Pańskiej i Franciszkańskiej. Opatem był wówczas Dominik Geier a budynek wybudowano według projektu Feliksa Hammerschmidta. Barokowy obiekt o dość skromnych dekoracjach zewnętrznych posiada okazały portal  a wewnątrz sklepienia kolebkowe z lunetami oraz głębokimi otokami a także zamknięty dla zwiedzających bogato zdobiony dziedziniec. Elewacja jest podzielona boniowanymi lizenami a okna otaczają opaski. Piaskowcowy portal o półkolistym wykroju udekorowany jest kamiennymi wazonami, maszkaronami oraz herbem ze śląskim orłem. Pałac służył opatom zaledwie do 1741 roku kiedy to został zarekwirowany i przekazany komendantowi świdnickiej twierdzy pułkownikowi de la Motte Fouque.

Cystersi nie odegrali już w Świdnicy większej roli. Zakon został sekularyzowany w 1810 roku a dobra należące do cystersów zostały sprzedane. Ich siedziba została wówczas zaadaptowana na arsenał. Dopiero w 1918 roku kiedy to stał się siedzibą urzędu podatkowego a w późniejszych czasach także siedzibą spółdzielni. Będący w kiepskiej kondycji budynek poddano generalnemu remontowi w 2005 roku i po jego ukończeniu we wrześniu tego roku został zajęty przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. C.K. Norwida, która przeniosła się tu z ul. Siostrzanej. Tym samym świdnicka placówka otrzymała wreszcie nowoczesny obiekt spełniający całkowicie jej wymagania. W świeżo odrestaurowanym budynku znalazły się m.in. czytelnia naukowa, czytelnia czasopism, wypożyczalnia i czytelnia dla dzieci i młodzieży czy też wypożyczalnia filmów i multimediów.

*Pewne źródła mówią, że pałac został wybudowany dla opatów lubiąskich, nie krzeszowskich.

Źródła: www.trojkat.info, www.dolny-slask.org.pl, Miejska Biblioteka Publiczna

Poprzedni artykułSzukają świadków potrącenia
Następny artykułWalczą o tytuł najpiękniejszej